Dīkstāves atbalstu varēs saņemt arī strauji augoši jauni uzņēmumi

3 komentāri
Dīkstāves atbalstu varēs saņemt arī strauji augoši jauni uzņēmumi
EDIJS PĀLENS, LETA

Ministru kabinets ceturtdien ārkārtas sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu, kas paredz strauji augošu jauno uzņēmumu kvalificēšanos dīkstāves atbalsta saņemšanai.

Šādas izmaiņas paredzētas grozījumos noteikumos par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem.

Noteikumos precizēti kvalifikācijas kritēriji dīkstāves pabalstam tādiem strauji augošiem uzņēmumiem, kas dibināti nesen, taču to apgrozījuma samazinājums salīdzinājuma ar 2019.gada attiecīgo mēnesi nav objektīvs kritērijs, ņemot vērā to straujo izaugsmi, sākot saimniecisko darbību.

Tādējādi noteikumos precizēts apgrozījuma krituma piemērošanas kritērijs, nosakot, ka krīzes skarto darba devēju un krīzes skarto nodokļu maksātāju ieņēmumu no saimnieciskās darbības samazinājums 2020.gada martā vai aprīlī tiek salīdzināts ar 2019.gada vidējiem ieņēmumiem no saimnieciskās darbības par nostrādātajiem mēnešiem.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme ceturtdien preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja, ka šie grozījumi būtiski paplašinās dīkstāves pabalstu saņēmēju loku un īpaši tas attieksies uz uzņēmumiem, kuriem ir sezonāls ienākumu raksturs.

“Līdz šim, izmaksājot pabalstus, nereti nācās konstatēt, ka nodokļu maksātāji ar labu maksāšanas disciplīnu nekvalificējas pabalstam, jo apgrozījuma kritums pret pagājušā gada martu nesasniedza iepriekš prasītos 20-30%. Tagad tiks rēķināts vidējais apgrozījums pret pēdējiem 12 mēnešiem, vai pat pret vidējo apgrozījumu no 2019.gada janvāra,” skaidroja Jaunzeme.

Ar noteikumu grozījumiem arī noteikts, ka dīkstāves pabalstu nepiešķir valdes locekļiem, ja krīzes skartais darba devējs vai tā valdes loceklis iepriekšējā gadā un iesnieguma izvērtēšanas brīdī ir sodīts par pārkāpumu, kas attiecas uz darba devēja nodokļu saistībām, pārkāpumiem muitas jomā, vai par darba tiesisko attiecību regulējošo normatīvu pārkāpumu. Izņēmumi būs gadījumi, ja par atsevišķu pārkāpumu ir piemērots brīdinājums vai naudas sods, kas nepārsniedz 151 eiro, un gada laikā sodu kopsumma nepārsniedz 500 eiro.

EM uzsvēra, ka šim priekšlikumam nav fiskālas ietekmes, jo dīkstāves atbalsts šiem uzņēmumiem tiks nodrošināts līdz šim piešķirtā finansējuma ietvaros.

Jau ziņots, ka Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijā no 13.marta līdz 12.maijam ir izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne aizliegumu un ierobežojumu, kas atstāj negatīvu ietekmi uz daudzām uzņēmējdarbības nozarēm. Ņemot vērā sarežģīto situāciju, valdība un Saeima lēmusi par dažādām atbalsta formām uzņēmējiem un krīzes dēļ bez darba un ienākumiem palikušajiem cilvēkiem.