2 komentāri

Pasaules un arī Latvijas ekonomikas eksperti prognozē, ka tuvāko mēnešu laikā naftas cenas var noslīdēt līdz 40 dolāriem par barelu. Tik būtisks kritums veicinātu zemākas siltumenerģijas, gāzes un degvielas cenas Latvijā.

Naftas cena pasaules biržās patlaban svārstās ap 56 dolāriem par barelu. Pēdējā laikā nav novērots ne straujš kritums, ne arī kāpums. Tomēr ekonomisti prognozē, ka tuvākajos mēnešos “melnā zelta” vērtība varētu strauji samazināties. Nozīmīgs faktors būs arī vienošanās par sankciju atcelšanu pret Irānu. Jau šobrīd naftas piedāvājums pasaules tirgos krietni pārsniedz pieprasījumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Drosmīgākie prognozētāji pat neizslēdz, ka “melnā zelta” vērtība varētu nokristies līdz 20 vai pat 10 dolāriem par barelu.

Degvielas tirgotāji neizslēdz, ka benzīna cena atkal varētu būt zemāka par vienu eiro litrā. Taču ar vienu nosacījumu – ja pasaulē samazināsies naftas produktu cenas.

Ja naftas cena noslīdēs līdz 40 dolāriem par barelu vai zemāk – ieguvēji būs Latvijas iedzīvotāji, uzskata Gašpuitis. Samazināsies siltumenerģijas tarifs un gāzes cena. Mazāk būtu jāmaksā arī par degvielu, uzskata SEB bankas ekonomists Dainis Gaišputis.

Degvielas tirgotāju asociācijā norāda, ka, vēl vairāk samazinoties naftas cenām, visticamāk, degviela arī kļūtu lētāka. Taču kritums nebūtu straujš. Pirmkārt, degvielas cenu nosaka, ne tikai naftas, bet galvenokārt naftas produktu vērtība. Otrkārt, dolāra un eiro kurss un treškārt – nodokļi Latvijā.
Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns uzskata, ka vēl lētāka degviela palielinātu tās patēriņu Latvijā.

Valsts ieņēmuma dienesta apkopotā informācija liecina, ka jau pagājušajā gadā iedzīvotāji vairāk patērējuši legālo degvielu, nekā 2013. gadā. Taču rādītāji joprojām būtiski atpaliek no pirms krīzes perioda. Dati rāda, ka Latvijā strauji samazinās pieprasījums pēc benzīna, bet kāpj dīzeļdegvielas popularitāte. Arvien vairāk spēkratu tiek aprīkoti ar gāzes iekārtām.

Ekonomisti prognozē, ja naftas cenas noslīdēs līdz 40 vai pat 20 dolāriem par barelu, tas nebūs ilglaicīgi. Kopumā melnā zelta vērtība šogad tiek prognozēta ap 60 dolāriem par barelu, bet 2016. gadā – aptuveni 70 dolāri par barelu.

TOP komentāri

 • Gunis.
  +4 +4 0

  Gunis.

  Mums jau naski uz paaugstināšanu,bet kad jāsamazina,tad mūžīgā atruna-iepirkts agrāk par dārgāku cenu.
 • Protams
  +1 +1 0

  Protams

  Degvielas cenas nav atkarīgas no naftas cenas, bet no naftas produktu cenas-tā blēdīgie degvielas 'torgaši' stāsta.
  Saproti nu šo abrakadabru.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl