Degvielas tirgotāji lēš, ka tās cenas Latvijas benzīntankos var turpināt kristies

Pievienot komentāru

Naftas cenas pasaulē pēdējos mēnešos piedzīvojušas ievērojamu kritumu. Covid-19 ietekmē paralizētā aviosatiksme, naftas karteļa dalībvalstu intrigas un dempinga cīņa – tas viss atsaucas uz cenām, un arī Latvijā degviela benzīntankos lētāka.

Degvielas tirgotāji uzsver, ka cenas Latvijā seko pasaules naftas svārstību izmaiņām ar pamatīgu nobīdi. Līdz ar to mazumtirdzniecībā šobrīd viss biržas cenas kritums vēl nav transformējies.

Izteikts cenu kritums novērojams pēdējās 10 dienās. Dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cena  kritusies par vidēji sešiem centiem litrā, dažviet paslīdot zem psiholoģiski zīmīgās 1 eiro robežas, bet benzīna cena kritusi vidēji par 10 centiem litrā. Degvielas tirgotāju asociācijā lēš, ka cenas Latvijas benzīntankos turpinās kristies.

“Autobraucēji ievēro, ka cenas ir pazeminājušās, tam ir vairāki iemesli. Viens no tiem – siltās ziemas ietekmē degvielas patēriņš sāka sarukt jau janvārī un februārī. Uzsākās strīds OPEC+ iekšienē, kur ietilpst arī Krievija, par naftas ieguves daudzumu,” pauž Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas vadītājs Ojārs Karčevskis.

Un tieši pateicoties globālajām kataklizmām, autovadītāji visā pasaulē var nedaudz uzelpot – bākas piepildīšana izmaksā mazāk.

“Pirmkārt, Saūda Arābija un Krievija nevarēja vienoties par ražošanas samazināšanu, tās ir palielinājušas ražošanu, ar mērķi kaitēt viena otrai, un ASV. Pagaidām šim cenu karam beigas nav redzamas, naftas cenas salīdzinājumā ar augstāko līmeni šī gada sākumā ir samazinājušies vairāk nekā uz pusi,” teic “Luminor” ekonomikas analītiķis Pēteris Strautiņš.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboltiņš lēš, ka arī benzīna cena var nokrist pavisam nedaudz, bet tomēr zem zīmīgās viena eiro robežas litrā. Tiesa gan, eksperti neiesaka rēķināties, ka cenu kritums būs bezgalīgs: “Bet nu skaidrs, ka kritums nevar būt ļoti liels. Gandrīz 90 centi litrā veido nodokļi, pārstrāde, tirdzniecība, tāda veida izmaksas. Zem eiro litrā ir zemākais, ko varam ieraudzīt.”

Mazumtirgotāja uzcenojums parasti lēšams 10% apmērā,  par to sedz darba algas, degvielas kvalitātes kontroli, degvielas uzpildes stacijas un termināļu uzturēšana un apkalpošanu. Cenu svārstības šobrīd prognozēt ļoti grūti, vispasaules haotiskās situācijas dēļ.

Pavisam iespējams, “labie laiki” šoferiem var aprauties. Dīzeļdegvielas cena potenciāli pat varētu pieaugt pēc 1.aprīļa, kad stāsies spēkā jaunās prasības biopiejaukuma daudzumam, tās attiecas uz vasaras perioda dīzeļdegvielu.