Daļa deputātu neizpratnē, kādēļ akcīzes nodokli plāno samazināt tikai stiprajam alkoholam

Pievienot komentāru
Daļa deputātu neizpratnē, kādēļ akcīzes nodokli plāno samazināt tikai stiprajam alkoholam
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par akcīzes nodokli, stiprajam alkoholam akcīzes likmi samazinot par 15%.

Akcīzes nodokļa pazemināšanu stiprajam alkoholam premjera Krišjāņa Kariņa partija “Jaunā Vienotība” pamato ar bažām par strauju budžeta ieņēmumu sarukumu pēc Igaunijas lēmuma par 25% samazināt nodokli grādīgajai dzirai. Finanšu ministrija lēš, ka šāds solis nākamgad Latvijas budžetā iesistu 91 miljona eiro robu, kas saistīts ar alkohola tūrisma apjoma strauju kritumu pierobežā.

“Es nekādā gadījumā nevēlos akcīzes karu ar igauņiem, bet, ja igauņi lauž vienošanos un uzsāk šo karu pret mums, tad mums nekas cits neatliek, kā atbildēt ar akcīzes samazinājumu, kas mūs atsistu pagājušā gada līmenī,” pauda Kariņš.

Finanšu ministrija šonedēļ sagatavoja un Saeimā iesniedza priekšlikumu, kas par 15% samazina akcīzi stiprajam alkoholam. Šādā gadījumā zaudējumus budžetā izdotos samazināt par divām trešdaļām. Likums ceturtdien bija jāpieņem Saeimā, tomēr koalīcijas partneru iebildumu dēļ tika nolemts to galīgajā lasījumā skatīt nākamnedēļ.

Saeimas deputāts Romāns Naudiņš (NA) norādīja: “Es neticu šiem aprēķiniem, es domāju, ka tie aprēķini ir maldīgi. Igauņi kā brauca iepirkties uz Latviju, tā turpinās braukt. Ja mēs paskatāmies Valmierā, un valmierieši to zina, daudzas igauņu mašīnas stāv pie “Depo” veikala. Viņi iepērk būvmateriālus un dažādas saimniecības preces.”

Citi deputāti neslēpj sašutumu, kāpēc akcīze tiek samazināta tikai šņabim, bet, piemēram, Latvijai daudz tradicionālākiem brūvējumiem nodokli nav paredzēts mainīt.

“Kāpēc tikai stiprajam alkoholam, ne alum? Galu galā, mūsu pašmāju ražotāji pamatā ražo alu. Igauņu iepirkumi ļoti daudz bija vērsti uz alu. Tas ir tas, ko mēs rosinām, pievienot arī alu klāt,” TV3 Ziņām pauda Saeimas deputāts Didzis Šmits (“KPV LV”).

To, ka Jāņu priekšvakarā caur Saeimu dzītie grozījumi ir atklāts stiprā alkohola ražotāju lobijs, sūdzas arī alus ražotājus pārstāvošās organizācijas, brīdinot, ka šādā gadījumā uz tradicionālā miestiņa rēķina varētu palielināties stiprā alkohola patēriņš. Tieši par šiem jautājumiem Saeimas deputāti lems nākamnedēļ. Vasaras brīvdienās paredzēts sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, kurā tad arī izšķirsies, vai akcīze tiks samazināta un tieši kādiem dzērienu veidiem.