CSP: Visstraujāk otrajā ceturksnī alga augusi Kurzemes reģionā

0 Komentāru
CSP: Visstraujāk otrajā ceturksnī alga augusi Kurzemes reģionā
Foto: Edijs Pālens/ LETA

Vidējais algu līmenis valstī pieaudzis par 8,4% jeb 78 eiro, sasniedzot 1004 eiro par pilnas slodzes darbu. Tiesa, šī ir summa, ko darbinieks saņem pirms nodokļu nomaksas – tā liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Algas pieaugums gan privātajā, gan sabiedriskajā sektorā bijis līdzīgs. Darba samaksa privātajā sektorā sasniegusi vidēji 991 eiro, savukārt sabiedriskajā sektorā – 1035 eiro, bet vispārējās valdības sektorā, kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, darba samaksa pieaugusi līdz 984 eiro. Visstraujākais algu pieaugums jūtams veselības aprūpes nozarē un lauksaimniecībā, bet vismazākā vidējā darba samaksa bija izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē strādājošajiem. Atalgojums atšķiras arī katrā Latvijas reģionā.

CSP LNT Ziņām skaidro, ka vidējās darba algas pieaugums arī ataino situāciju darba tirgū. Darba samaksas pieauguma temps palielinās straujāk nekā nodarbināto skaits, līdz ar to darba devēji ir spiesti celt algas, lai piesaistītu kvalificētus darbiniekus.

Lija Luste
CSP Darba samaksas statistikas daļas vadītāja

Vislielākā alga ir Rīgas reģionā – 1128 eiro, zemākā joprojām ir Latgalē, visstraujāk otrajā ceturksnī alga augusi Kurzemes reģionā. Latgales reģionā tagad ir 702 eiro pirms nodokļu nomaksas. Visur šajās nozarēs darba samaksas fonds ir audzis straujāk nekā cilvēku skaits. Nodarbinātības rādītāji arī pieaug, bet darba samaksas pieauguma tempi ir straujāki nekā nodarbināto. Acīmredzot šāda ir tā darba tirgus situācija, trūkst darbinieku, ir daudz vakanču gan pēc mūsu datiem, gan pēc NVA datiem. Uzņēmēji ir spiesti celt algas.

Ja salīdzina ar pārējām Baltijas valstīm, tad straujākais vidējās algas kāpums jūtams Lietuvā. Tur vidējā alga pieaugusi par 10%, sasniedzot gan tikai 927 eiro pirms nodokļu nomaksas. Vismazāk – par 6,4% vidējā alga palielinājusies Igaunijā. Bet par spīti tam, Igaunija joprojām ir Baltijas valstu priekšgalā – ar vidējo mēneša darba samaksu 1321 eiro mēnesī.

0 Komentāru