Covid-19 krīze: viesmīlības nozarei piedāvās aizdevumus un grantus

2 komentāri
Covid-19 krīze: viesmīlības nozarei piedāvās aizdevumus un grantus
PIXABAY

Pandēmijai rimstoties, valdības dienaskārtībā krīzes vissmagāko skarto nozaru glābšana. Ekonomikas ministrs nācis klajā ar priekšlikumiem, kas mērķēti īpaši restorāniem un viesnīcām. Šai krīzes nomocītajai restorānu un viesmīlības nozarei varētu piedāvāt vairākus atbalsta mehānismus, bet ne tos, kurus pati nozare vēlētos visvairāk.

Ekonomikas attīstības grupa, kurā ir vairāki ministri, Latvijas Bankas un Darba devēju konfederācijas un citu organizāciju pārstāvji, šodien divu stundu garumā lēma, kā sniegt palīdzīgu roku viesmīlības nozarei.

Lemts par diviem atbalsta mehānismiem, kurus varētu īstenot. Īpašs 300 eiro grants par katru darbinieku būtu pieejams 4000 uzņēmumiem. Naudu valsts izmaksātu trīs mēnešus, sākot no jūlija. Cik tas valstij izmaksās, pagaidām nav skaidrs.

“Uzņēmumam tas ir kā palīgrīks, lai atsāktu darbību. Tos 300 eiro var izmantot kā papildu samaksu darbiniekam vai iepirkt produktus, veikt tekošos maksājumus, kas ir iekavēti vai kas ir nepieciešami,” saka ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Restorānu biedrībā skaidro – 300 eiro atbalsts par darbinieku nav slikts piedāvājums, bet nodokļu atvieglojumi būtu daudz spēcīgāks rīks, ar ko palīdzēt atkopties krīzes sadragātajai nozarei. Nodokļu parādi uzņēmumiem krājās ļoti strauji jau no februāra, marta, un drīz vadzis lūzīs. Savukārt otrs ministrijas rosinājums nozarei nešķiet aktuāls.

“Noteikti bezprocentu kredīts nebūtu tik aktuāls. “Altum” atbalsts ir joprojām, daudzi to ir izmantojuši.  Tur procenti nav lielākie, bet parāds, un to atdot vienmēr ir nepatīkami, tāpēc labāk ir neaizņemties.”

Ministrs atzīst, ka doma par PVN samazināšanu viesmīlības nozarei nav atmesta, bet to īstenot būs ļoti grūti: “Es nesu šo instrumentu koalīcijas partneriem, bet diemžēl atbalsta nebija. Manuprāt, tas būtu bijis ātrs palīdzības rīks nozarei, taču par šo PVN cīnīsimies, bet nav skaidrs, kad varētu panākt vienošanos un to ieviest.”

Aprēķināts, ka tūrisma firmu, ēdināšanas uzņēmumu un viesnīcu zaudējumi kopš marta vidus ir vismaz 77 miljoni eiro.