Covid-19 krīze: uz dīkstāves pabalstiem varēs pretendēt visās nozarēs

1 komentārs

Valdības dienaskārtībā otrdien atkal bija krīzes laika atbalsts Latvijas uzņēmējiem. Ministri vienojās par korekcijām novembra pirmajā pusē apstiprinātajās programmās, taču faktisku darbību tas nemaz vēl nav sākušas.

Šobrīd rit jau trešā nedēļa, kopš Latvijā ieviesta ārkārtējā situācija. Uzreiz pēc tās izsludināšanās valdība lēma arī par atbalsta pasākumiem uzņēmējiem, taču tie līdz pat šai dienai joprojām nav iedarbināti. Gaida saskaņojumu Briselē.

Lasi vēl – Covid-19 pacients: Nespēlējiet loteriju un ievērojiet nosacījumus!

Papildus tiem pasākumiem, kas spēkā ir joprojām, piemēram, nodokļu nomaksas atlikšana un “Altum” garantiju un kredītprogrammas, valdība vienojās, ka atkal atjaunos dīkstāves pabalstus, būs tā sauktās subsidētās darbavietas, kā arī dotācija apgrozāmajiem līdzekļiem. Nozarēs, ko valdība atzinusi par krīzē cietušajām.

Ņemot vērā plašo kritiku dīkstāves pabalstiem pavasarī, valdība novembra pirmajā pusē vienojās, ka minimālā summa būs 330 eiro, bet maksimālā 1000 eiro mēnesī. Valsts izmaksās darbiniekam 70% no bruto algas. Papildus 50 eiro būs par katru apgādājamo. Uz šo mehānismu varēs pretendēt arī pašnodarbinātie un patentmaksu maksātāji.

Darba algas valsts gatava subsidēt 50% apmērā, taču ne vairāk par 500 eiro mēnesī par darbinieku. Nekas no šī visa gan vēl nav pieejams, un uzņēmēji jau bijuši kritiski par gauso valdības reakciju, ierobežojumi spēkā, atbalsts ne.

Otrdien Ekonomikas ministrija piedāvāja precizējumus atbalsta programmās, kas vēl nemaz nav sākušas darbību. Proti, dīkstāves pabalstus piemērot visās nozarēs ja vien komersantam sarucis apgrozījums noteiktā periodā. Tad šai daļai vairs nebūtu vajadzīga Briseles atļauja. Paplašināt iecerēts arī tvērumu abiem pārējiem mehānismiem, bet tur joprojām būs jāgaida Eiropas Komisijas saskaņojums.

Kopumā atbalsta mehānismiem varētu novirzīt teju 70 miljonu eiro, iecerēts, ka uzņēmumi atbalstu varētu sākt saņemt decembra sākumā. Valdība šodien vienojas vairākiem atbalsta pasākumiem pagarināt termiņu līdz nākamā gada vidum.