Covid-19 krīze: Latvija sākusi priekšdarbus Eiropas miljardu piesaistei

1 komentārs
Covid-19 krīze: Latvija sākusi priekšdarbus Eiropas miljardu piesaistei
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Eiropas ekonomikas glābšanas plāns vēl nav līdz galam apstiprināts, bet jau sākusies rosība – arī Rīgā, lai šos Eiropas miljardus iespējami sekmīgāk varētu apgūt. Grantos Latvija varētu tikt pie aptuveni trīs miljardiem, taču process nav tik vienkāršs.

Rīgā ieradies Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis, un Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš pirmdien, 6. jūlijā, pēc ilgāka pārtraukuma viņu uzņēma klātienē – Ministru kabinetā.

Pārrunājamais jautājums – patlaban visā Vecajā kontinentā dienaskārtībā esošais Eiropas Ekonomikas atjaunošanas plāns. Neoficiāli nokristīts par pašfinansētu Māršala plānu, tas paredz 750 miljardu eiro tēriņus tautsaimniecības stimulēšanai – 500 miljardu grantos, pārējais aizdevumos.

Ja dalībvalstis vienosies par Eiropas Komisijas priekšlikumu, Latvijai grantos būtu pieejami 2,9 miljardi eiro. Viegli gan tas nebūs, Latvijas atbalsta konkrēto priekšlikumu, bet vairākas valstis nav mierā tik lielu daudzumu naudas vienkārši uzdāvināt dalībvalstīm, turklāt būtisku daļu saņemtu Covid-19 krīzē smagi cietusī Dienvideiropa. Šīm valstīm vēsturiski bijušas problēmas ar fiskālo disciplīnu.

Eiropadomes tikšanās paredzēta pēc pusotras nedēļas. Finanšu ministrija jau sākusi priekšdarbus pie Latvijas ekonomikas noturības plāna izstrādes, kas būs priekšnoteikums papildu finansējuma saņemšanai. Kādās jomās to tērēt, pagaidām nav skaidrs.

Sagaidāms, ka sarunas par Eiropas miljardu sadali pārklāsies ar diskusijām par nākamā gada valsts budžetu.