Covid-19 krīze: aicina valsti atbalstīt arī komerctelpu nomas segmentu

1 komentārs

Krīzes pārvarēšanā Lietuvas valdības nolēmusi atbalstu sniegt arī komercplatību iznomāšanas segmentā, lai atvieglotu izmaksas nomniekiem. Kāds ir šis atbalsts, un vai ko līdzīgi varētu ieviest Latvijā?

Lietuvas valdības virzītais, bet parlamenta akceptu vēl neguvušais, atbalsta modelis paredz, ka valsts ir gatava segt 50% nomas maksu, ja iznomātājs ir gatavs to samazināt par 30%. Tādējādi nomniekam būtu samazināts maksājums, savukārt iznomātājs varētu rēķināties ar vismaz 70% ieņēmumiem no sākotnēji plānotā. SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis stāsta, ka par robežvērtībām un kritērijiem var diskutēt, bet līdzīgu ideju derētu apsvērt arī Latvijā, lai mudinātu iznomātājus nākt pretī saviem nomniekiem. Gan tirdzniecības, gan biroja, gan rūpniecisko telpu nomā.

“Katrai no pusēm ir savs izdzīvošanas indekss. Skaidrs, ka nevienā biznesa plānā šāda situācija nebija ierēķināta, tāpēc varbūt ir vērtīgi paskatīties, ko dara kaimiņi,” saka makroekonomikas eksperts Gašpuitis. Ekonomists stāsta, ka jau tagad dzirdami stāsti par ne pārāk veiksmīgām nomnieku-iznomātāju sarunām.

Šādi piemēri rodami arī tirdzniecības centrā “Spice”. Vairāki tur darbojošies komersanti, kuri gan vēlējās palikt anonīmi, TV3 Ziņām pastāstīja, ka krīzes un apmeklētāju skaita sarukuma dēļ bija lūguši samazināt nomas maksājumus, taču tas atteikts.

Pašā “Spicē” norādīja, ka iespējamas atlaides komercplatību nomai tiekot vērtētas individuāli un lielāks valsts atbalsts varētu palīdzēt būt pretimnākošākiem, taču laiku plašākai intervijai šodien neatrada.

Vienlaikus ar zīmoliem “Monton”, “Baltman” un “Ivo Nikkolo” darbojošās “Baltika Latvija” pārstāvis stāsta, ka jau diskutēts ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru par iespēju arī pie mums virzīt līdzīgu regulējumu Lietuvai.

“Šī ir lieliska iespēja uzņēmumam izdzīvot un noturēt biznesu kā tādu. Latvijā šāds modelis nedarbojos, un mums bez maz vai jāvērtē, kuri maksājumi ir prioritāri. Es saprotu arī tirdzniecības centrus un citus iznomātājus. Ne visi var piešķirt atlaidi no savas kabatas,” stāsta “Baltika Latvija” pārstāvis Jevgēnijs Kozlovs.

Finanšu ministrijā norāda, ka šāds priekšlikums patlaban nav darba kārtībā, taču šodien esot panākta vienošanās, ka pašvaldību īpašumos nevalstiskās organizācijas līdztekus uzņēmumiem varēs atbrīvot no nomas maksas.