Cilvēki steidz uz pārtikas un higiēnas preču veikaliem, kur tagad drīkst tirgot visa sortimenta preces

32 komentāri

No pirmdienas, 8. februāra, pārtikas veikali ir vienīgie, kuros iespējams klātienē nopirkt visa sortimenta preces bez nekādiem aizliegto preču sarakstiem. Darbu klātienē ļauts atsākt arī grāmatnīcām. Lai īstenotu drošības prasības un samazinātu drūzmēšanos, tirdzniecības vietām rūpīgi jāuzskaita pircēji.

Pannas, trauki, mazā sadzīves tehnika, apģērbi – šodien bija pirktākās preces “Maxima” un “Rimi” veikalos no 51 dienas ilgā lieguma saraksta. Piemēram, pircēja Dagnija steidz meklēt jaunus ziemas zābakus. Internetā pirkt nav pratusi. Mēnesi nostaigājusi ar uzplēstiem, cauriem zābakiem ar maisiņu kājā.

“Man jau galīgi saplīsuši. Meklēju zābakus, vajag zābakus,” stāsta pircēja.

Uz pārtikas veikalu apģērbu nodaļām steidz arī vecāki ar bērniem.

“Attālināti ir tā – tu vari nopirkt, bet tev nederēs. Kamēr visu apmainīsi, arī laiks, tāpēc internetā nepirku,” saka pircēja Margarita.

Pirms pircēja Evija izvēlējās jaunu pannu, dēlam nosūtīja fotogrāfijas, kādu ziemas zābakus var nopirkt pārtikas veikalā. Tas esot avārijas pirkums, jo normālos apstākļos nepirktu zābakus “Maxima” vai “Rimi”.

“Pienācis aukstums, un viņam vajag silto apģērbu. Izmisīgi vajag zābakus, bikses un jaku. Mēs kā atpestīšanu gaidījām, kad veikalu attaisīs vaļā. Tagad arī šīs pannas – nu visu ir savajadzējies pa īstam,” bilst sieviete.

Pie vairākiem pārtikas lielveikaliem ārā rindas. Ne tikai tāpēc, ka tās ir vienīgās vietas, kuros iespējams klātienē nopirkt visa sortimenta preces, bet galvenokārt valdības jaunās epidemioloģiskās prasības. Līdzšinējo 15 kvadrātmetru vietā tagad katram apmeklētājam jānodrošina vismaz 25 kvadrātmetru telpas. Līdz ar to mazāks skaits cilvēku vienlaikus drīkst atrasties zālē. Pircēju uzskaite jāveic ar ierobežotu skaitu groziņu, ratu vai ar elektroniskām iekārtām.

”Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule norāda: “Ir auksts, un šajos laikapstākļos aicinām cilvēku nākt uz veikalu siltā apģērbā. Tas gadījumam, ja ir jāstāv ārā pagaidīt, kad atbrīvosies ratiņi vai groziņi.”

Citu variantu nav. Ja pārbaudē ierodas policija un konstatē kādus pārkāpumus, sods – tirdzniecības vietas aizslēgšana uz laiku līdz pat septiņām dienām.

Arī tirgus pārvaldītājiem pie paviljonu ieejas uz izejas obligāti jāuzskaita apmeklētāju skaits. Rīgas Centrāltirgū, piemēram, gastronomijas paviljonā, tagad, īstenojot prasību par 25 kvadrātmetriem katram apmeklētājam, maksimāli pieļaujamais pircēju skaits ir 98 cilvēki. Zivju un sakņu paviljonos 217 cilvēki.

Rīgas Centrāltirgū ejas starp paviljoniem noslēgtas. Katrā paviljonā atsevišķi var iekļūt tikai pa vienām durvīm, tām priekšā apsargs, kurš izdala uzskaites kartes.

“Katrs apmeklētājs pirms ieejas paviljonā pie apsardzes saņem apmeklētāju karti. Ar to karti staigā, iepērkas. Kad beidz iepirkties, to karti atdod atpakaļ apsardzei,” skaidro Rīgas Centrāltirgus mārketinga un attīstības daļas vadītāja Renāta Petrova.

Šie uzskaites taloni iziet caur tūkstošiem roku, tāpēc atsevišķi cilvēki satraucās – cik tie ir epidemioloģiski droši. Centrāltirgū saka, – valdība deva tikai divas dienas laika – sestdienu un svētdienu – lai steigā sagatavotos. Papīra taloni bija ātrākais variants pircēju uzskaitei. Rīt taloni būšot jau no plastikāta un katru dezinficēšot.

Arī “Rimi” veikalos akcentē, – būtu bijis labi, ja valdība dotu ilgāku sagatavošanās laiku, ne tikai šo vienu nedēļas nogali.

”Rimi” pārstāve Elīna Šakirova pauž: “Ja pārrēķināt platības no 15 uz 25 kvadrātmetriem neaizņēma ilgu laiku, tad jaunie noteikumi, kas paredz jaunu iekšējās dokumentācijas sistēmas izstrādi un vajadzību katrā tirdzniecības vietā noteikt vienu atbildīgo personu par epidemioloģisko drošību, tas prasa ilgāku laiku. Valdība lēmumu pieņēma piektdien. Pirmdien viss stājas spēkā.”

Lai novērstu rindu veidošanos ārā pie pārtikas veikaliem, cilvēki tiek aicināti iepirkties vai nu rīta stundās, vai pēc septiņiem vakarā. Pagaidām valdība nedod skaidru ziņu, kad varētu atvērt visus veikalus.

32 komentāri