Cilvēki šogad aktīvāk iesniedz gada deklarācijas; nepilniem 10 000 iedzīvotāju izveidojies vidēji 100 eiro parāds

0 Komentāru

Latvijas iedzīvotāji šogad divtik aktīvāk iesniedz vai interesējas par gada ienākumu deklarācijām.

Atšķirībā no citiem gadiem šoreiz cilvēki rēķina ne vien to, cik varētu atgūt pārmaksātos nodokļus no valsts, bet vienlaikus daudzus šokē atklājums, ka nodokļu reformas dēļ tie palikuši valstij parādā. To par normālu neuzskata valdības pārstāvji, kuri sola situāciju mainīt.

Kā rīkoties, lai turpmāk neveidojas nodokļu parāds, VID skaidrojumu lasi šeit! 

Par spīti tehniskām ķibelēm, kopš piektdienas Latvijas iedzīvotāji Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesnieguši vairāk nekā 230 000 gada ienākumu deklarāciju. Pirmajā diennaktī vien iesniegto deklarāciju skaits pārsniedza 100 000. VID vadītāja Ieva Jaunzeme atklāja, ka atsevišķi cilvēki pārsteiguši ar iesniegto attaisnotos izdevumu dokumentu apjomu.

“Atzīstam, ka ir bijuši sistēmas traucējumi, jo nezināmu, pagaidām mums nezināmu iemeslu dēļ uzreiz pēc pusnakts vienlaicīgi mēģināja ielogoties, ieiet sistēmā 26 000 cilvēku,” norādīja Jaunzeme.

Jau otrdien, 5. martā, sāksies pārmaksāto nodokļu naudas atmaksa – uz šo brīdi kopumā sarēķināti 26,7 miljoni eiro. Tomēr nepilniem 10 000 iedzīvotāju izveidojies vidēji 100 eiro parāds par kopumā 700 000 eiro. Daudzi ir neizpratnē un sašutuši, VID ģenerāldirektore aicina uzdot jautājumus dienestam. Viņa norādīja, ka nesamaksātais nodoklis agri vai vēlu būs jāmaksā.

“Es labprāt tagad teiktu – tā kā pērn īstenotā nodokļu politikas reforma šajā jomā izgāzusies, cilvēkiem nekas nav jāpiemaksā, tomēr es to nedrīkstu, jo VID realizē tikai to politiku, kāda noteikta likumā,” bilda Jaunzeme.

Pēc viņas secinātā, daudzi nonākuši neapskaužamā situācijā, jo nebija pievērsuši uzmanību iepriekš brīdinošai informācijai par iespējamu parādu veidošanos un nodokļu reformu nebija attiecinājuši uz sevi. Un tam nebija gatavi arī grāmatveži, kuriem bija jāuzņemas lielāka konsultanta loma uzņēmumu darbiniekiem.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) pirmdien secināja, ka nodokļu reforma, ko iepriekšējā finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) nodēvēja par dāvanu Latvijas simtgadei, bijusi nepārdomāta un kaut kas būs jāmaina. Pašreizējais iznākums liecinot par to, ka nodokļu sistēma izveidota nevajadzīgi sarežģīta, kritizējams arī veids, kādā ieviests diferencētais neapliekamais minimums, kuru nosaka VID, balstoties uz vēsturiskiem datiem un kādēļ nav zināmi reāli maksājamais nodokļu apmērs.

Savukārt “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts norādīja: “Mēs uzskatām, ka tas ir jāatceļ, mēs diskutējam par to, kad tas būtu darāms, vai tas būtu darāms jau nākamgad vai kopā ar lielām nodokļu izmaiņām 2021. gadā. Katrā ziņā tā nav normāla situācija, un to noteikti varēja izdarīt vienkāršāk un saprotamāk gan cilvēkiem, gan grāmatvežiem, visai sabiedrībai.”

VID sagaida, ka kopumā tiks iesniegtas ap 800 000 deklarācijas un informācija tiks detalizēti pētīta.

0 Komentāru