Būvnieki apņemas maksāt darbiniekiem vismaz 780 eiro mēnesī

10 komentāri

Latvijas būvniecības uzņēmumu līderi trešdien nāca klajā ar skaļiem solījumiem par savas nozares sakārtošanu. Viņi esot ceļā uz to, lai darba vide nebūtu sliktāka kā Skandināvijā.

Trešdien tika prezentēta ģenerālvienošanās par minimālo algu būvniecības nozarē. Tā spēkā stāsies jau gada beigās. Ģenerālvienošanos šobrīd ir parakstījuši vairāk nekā 300 uzņēmumi, kuru  apgrozījums pārsniedz pusi no nozares kopējā.

Tas nozīmē, ka dokumentā rakstītais attieksies uz visiem vairāk nekā 70 000 nozarē nodarbināto un būs saistošs visiem būvniekiem, – arī tiem, kuri vienošanos neparakstīs. Vienošanās spēkā stāsies novembrī.

“Šodien mēs speram pirmo soli, lai tuvinātos tādai nodarbinātības videi, kāda ir Skandināvijas valstīs,” norādīja Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības vadītājs Mārtiņš Dunskis.

Savukārt Latvijas Būvuzņēmēju partnerības goda prezidents Valdis Birkavs pauda: “Mēs nonācām pie rezultāta, kas atstās visdziļākās pēdas Latvijas ekonomikā, un tā ir tuvināšanās patiesi civilizētai ekonomikai.”

Līdz ar šo ģenerālvienošanos Latvijā vairs nebūs viena, bet divas minimālās algas. Kamēr citās nozarēs mēneša bruto ienākumi nedrīkstēs būt mazāki par 430 eiro, būvniecībā tie būs vismaz 780  eiro, turklāt strādājošie ar profesionālo izglītību saņems 5% piemaksu. Iecerēts, ka tas veicinās mazinās ēnu ekonomiku un cenu dempingu.

Tomēr nav tā, ka no vienošanās visi būs ieguvēji. Būvnieki vairākus mēnešus gaidīja līdz lēmumam par vienošanos, jo tikai trešdien Valsts prezidents izsludināja grozījumus darba likumā, kas ļaus vienošanos noslēgušās nozarēs par virsstundu darbu maksāt tikai 50% algas.

“Ja cilvēks šodien būvniecībā saņem vairāk par 1000 eiro, viņam pasliktinās sociālās garantijas, jo viņam virsstundas pēc šā likuma izsludināšanas būs 50%. Tas nozīmē, ka mums vajag gatavoties tiesas prāvai, un mēs šo lietu jau esam izrunājuši ar tiesībsargu, un tuvākā laikā iesniegsim Satversmes tiesā pieteikumu, lai tās diskriminācijas neietu dziļāk,” TV3 Ziņām pauda Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”).

Būvnieki gan uzsver, ka likums par virsstundu apmaksu šobrīd tāpat nedarbojas. Līdz ar to strādājošo, kuriem situācija pēc ģenerālvienošanās varētu pasliktināties, esot ļoti maz.

Turklāt būvnieki esot apņēmības pilni ieviest elektronisko darba uzskaites sistēmu – tiks aprēķinātas virsstundas, līdz ar to arī strādājošie būšot ieguvēji. Tikmēr tiesībsargs mudina visus, kuru situācija darba tirgū pasliktināties, vērsties pie viņa.

10 komentāri