Būvniecības nozarē strauji sācis pieaugt atalgojums

4 komentāri

Lielie būvnieki saskaras ar trīskārt straujāku būvniecības izmaksu kāpumu nekā uzrāda oficiālā statistika. Galvenais iemesls ir straujš algu pieaugums nozarē. Pastāvot lieli riski, ka šogad situācija var saasināties, kā dēļ Latvijas tautsaimniecībā kopumā sadārdzināsies gan investīciju projekti, gan jaunie mājokļi.

Pie vidējā bruto algu līmeņa – nepilniem 1000 eiro – būvnieki pieprasa 1200 eiro algu uz rokas, citādi nestrādās. Ar šādiem ultimātiem jau pērn rudenī bija jārēķinās būvniecības kompānijai “Arčers”, kas kā ģenerāluzņēmējs piesaista apakšniekus būvdarbu veikšanai un ir faktiski atkarīgs no viņu piedāvājumiem. Lai arī pēc oficiāliem statistikas datiem, ēnu ekonomikas ieskautajā būvniecības nozarē būvniecības izmaksas kāpušas par nieka 3 %, lielie būvnieki ikdienā saskaras ar pavisam citiem cipariem, šis kāpums ir vairāk kā trīs reizes lielāks.

Imants Akmentiņš
Būvkompānijas “Arčers” vadības padomnieks

Noteikti tās ir daba algas. Pirmkārt, cilvēku trūkst, kā jau teicu, līdz ar to, to cilvēku trūkumu jākompensē tiem, kas ir palikuši, viņi to arī jūt un viņi, diezgan loģiski, prasa vairāk. Ja nemaksāsiet, aizies pie citiem.

Pašiem celtniekiem gan dažāda pieredze ar to, ko par algām runā būvkompānijas, un kā ir realitātē.

Mārtiņš Dunskis
Latvijas Celtnieku arodbiedrības valdes loceklis

Ļoti daudzi mūsu biedri šobrīd vienā mirklī pārstāj dalību arodbiedrībā, tā iemelsa dēļ, ka viņi pārceļas strādāt citās valstīs. Ja Latvijā uzņēmēji viena vai otra iemeslu dēļ nevēlas maksāt to samaksu, ko darbinieks pieprasa, tad viņi to samaksu var saņemt Norvēģijā, piemēram. Līdz ar ko es domāju, ka tā nozares bēda, ka nav darba roka, domāju, ka pareizām būtu teikt, ka nav darba rokas par to summu, kas šobrīd tie piedāvā.

Būvnieku prasības par algas lielumu atkarīgas no profesijas, Vienkāršākā darba darītāji mazāk kā par 700 eiro uz rokas nestrādājot. Būvniecības kompānijas “Arčer” eksperts pieļauj, ka algas, iespējams, netiek celtas projektos, kurus realizē, uzvarot iepirkumos, kur pasūtītājs grib uzbūvēt iekļaujoties zemā cenā. Tomēr viņš norāda, – ja runa ir par 700 eiro, tad noteikti darbu par labāku algu var atrast tepat un nekur nav jābrauc.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja norāda, ka nozarē kopumā sakrituši vairāki apstākļi, kādēļ aug izmaksas, tajā skaitā Eiropas fondu naudas apguve un būvniecības apjomu pieaugums komplektā ar trūkstošiem darbiniekiem, darba laika uzskaite vismaz miljons eiro vērtos būvniecības objektos, tātad arī algu legalizācija, pieprasījums pēc darbiniekiem arī citās Eiropas valstīs.

Tiesa, pagaidām algu legalizācijas ietekme uz vidējo algu pieaugumu gada laikā nav bijusi būtiska – vien kāds procentupunkts, uzskata ekonomists. Taču Latvijas tautsaimniecībai ir jārēķinās ar būvniecības izmaksu kāpumu tālāku kāpumu tuvāko divu līdz trīs gadu laikā.

Mārtiņš Āboliņš
Bankas “Citadele” ekonomists

Tas sadārdzina visa veida investīcijas projektus, visi, kas grib kaut ko būvēt, tas kļūs vienkārši dārgāk. Tas var ietekmēt to pašu Eiropas Savienības fondu realizāciju, jo šī perioda būvniecība tagad tikai sākusies, sāk uzņemt apgriezienus, varbūt atsevišķos projektos problēmas iekļauties izmaksās, par ko ir nolīgts būvnieks. Otrs, attiecībā uz mājokļu tirgu, tas sadārdzinās jaunā dzīvojamā fonda būvniecību.

Tikmēr Latvijas Būvnieku asociācijā ietilpstoši būvnieki ļoti satraucas, ka būvniecības apjomi varētu pieaugt straujāk nekā gaidīts, kas, ņemot vērā darbinieku trūkumu, var veicināt arī straujāku algu kāpumu nozarē.

Tāpēc būvnieki cer, ka valsts necentīsies realizēt visus iecerētos projektos viena vai divu gadu laikā, bet to darīs pakāpeniski.

4 komentāri