Brauders sūdzas varasiestādēm par iespējamu naudas atmazgāšanu “Swedbank”

0 Komentāru
Brauders sūdzas varasiestādēm par iespējamu naudas atmazgāšanu “Swedbank”
ILZE ZVĒRA, F64

Investīciju kompānijas “Hermitage Capital Management” līdzdibinātājs un vadītājs Bils Brauders iesniedzis sūdzību Latvijas varasiestādēm pret banku “Swedbank”, apgalvojot, ka tā bijusi iesaistīta Krievijas naudas atmazgāšanas skandālā, trešdien vēsta ziņu aģentūra “Reuters”.

Brauders jau iepriekš iesniedzis sūdzības pret “Swedbank” Zviedrijas un Igaunijas varasiestādēm, apgalvojot, ka Zviedrijas bankas konti izmantoti, lai laikā no 2006. līdz 2012.gadam atmazgātu 176 miljonus eiro.

Lielākā daļa šīs summas jeb 117 miljoni eiro pārskaitīti caur “Swedbank” Igaunijas filiāli.

Kā teikts Latvijas varasiestādēm iesniegtajā Braudera sūdzībā, kas datēta ar 5.aprīli un ar kuru iepazinusies arī “Reuters”, 41 miljons pārskaitīts caur Latviju.

“Mēs sadarbojamies ar varasiestādēm visos mūsu nacionālajos tirgos, lai atrisinātu pašreizējos jautājumus, tomēr mums nav komentāru par šiem konkrētajiem gadījumiem, uz kuriem tagad norāda Bils Brauders,” “Swedbank” pārstāve sakariem ar presi paskaidroja e-pasta vēstulē.

Braudera sūdzībā, kuru iesniedzis viņa uzņēmums “Hermitage Capital Management”, Latvijas varasiestādes aicinātas izskatīt šos apgalvojumus līdzās patlaban notiekošajai plašākajai izmeklēšanai, ko tās šobrīd veic saistībā ar Krievijas naudas atmazgāšanu.

Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests “Reuters” norādīja, ka šādās lietās komentārus nesniedz, savukārt Latvijas Valsts Policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde apstiprināja, ka tā ir saņēmusi vēstuli no Braudera un ka izvērtēs tajā izklāstīto informāciju, tomēr komentārus nesniedza.

Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija, kas arī ir iesaistīta plašākā Baltijas valstu pārbaudē par “Swedbank”, atteicās komentēt.

Kā aģentūru LETA vēl 1.aprīlī informēja “Swedbank” pārstāvji Latvijā, Zviedrijas Ekonomikas policija pēc Braudera iesnieguma neuzsāks izmeklēšanu pret “Swedbank” par naudas atmazgāšanas iespējamību.

“Saskaņā ar Zviedrijas Ekonomikas policijas paziņojumu, nav pamata uzskatīt, ka ir veikts noziedzīgs nodarījums. Tikai neliela daļa no iesniegtās informācijas attiecināma uz pārskaitījumiem “Swedbank” Zviedrijas kontos, turklāt šie pārskaitījumi notikuši laika posmā no 2006.gada līdz 2012.gadam, tāpēc vērtējami atbilstoši tā laika likumdošanai. Jaunie, stingrākie kritēriji naudas atmazgāšanas likumos stājās spēkā tikai 2014.gadā. Tas nozīmē, ka pārskaitījumi, kas notikuši pagātnē, nevar tikt vērtēti pēc šodienas kritērijiem,” skaidroja bankā.

Jau ziņots, ka iepriekš Brauders iesniedzis vairākas sūdzības vairākās valstīs, tostarp Igaunijā, kurā vaino naudas atmazgāšanā “Danske Bank” un “Nordea”.

Brauders kļuvis pazīstams ar kampaņu sava bijušā darbinieka advokāta Sergeja Magņitska piemiņas saglabāšanai.

Magņitskis nomira 2009.gada novembrī pēc 358 pirmstiesas aizturēšanas izolatorā pavadītām dienām. Viņu aizturēja pēc tam, kad advokāts bija apsūdzējis vairākas Krievijas amatpersonas liela mēroga korupcijā un Krievijas budžeta izlaupīšanā. Magņitskim tika liegta pienācīga medicīniskā aprūpe, un viņš nomira astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo vai jātiesā.

Magņitskis savulaik atklāja, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieki piesavinājušies valsts budžeta līdzekļus 5,4 miljardu rubļu apmērā. Tiek uzskatīts, ka šīs personas atriebjoties organizējušas jurista kriminālvajāšanu, par šīs naudas izsaimniekošanu apsūdzot pašu Magņitski.

2013.gadā Krievijas tiesa Brauderam aizmuguriski piesprieda deviņu gadu cietumsodu par izvairīšanos no nodokļiem.

Par izvairīšanos no nodokļiem Krievijas tiesa 2013.gadā notiesāja arī Magņitski, lai gan viņš jau četrus gadus bija miris.

0 Komentāru