Komentāri
Bezdarba līmenis aizvadītajā gadā uzlabojies pavisam nedaudz
FOTO: LETA

2015. gads sākās patīkami mazo algu saņēmējiem – par 40 eiro, līdz 360 eiro pieauga minimālā alga. Tas bija viens no iemesliem, kā dēļ arī vidēji algas visa gada laikā auga par vairāk nekā 6%, jau otru gadu ceļot labklājības līmeni.

Vairāk naudas lieti noderēja tiem, kuriem pienāca lielāki rēķini pēc elektrības sen gaidītās tirgus atvēršanas. Tagad elektrību ir iespēja pirkt no vairākiem tirgotājiem, tomēr iedzīvotāji to izmanto ļoti kūtri.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tikmēr cilvēku sirdis sildīja krītošas degvielas cenas. Tas bija būtisks iemesls, kādēļ arī /tab/ kopumā inflācija nenodarīja faktiski nekādu kaitējumu cilvēku maciņiem. Gada laikā cenas gandrīz nemainījās.

Zemas arī procentu likmes, tomēr bankas šogad joprojām ļoti piesardzīgi dalīja kredītus. Gada pirmajos mēnešos lāča pakalpojumu izdarīja politiķi, kuri maksātnespējas likuma dēļ pamatīgi saplūcās ar bankām.

Tikai pēc tam, kad tā dēvētais nolikto atslēgu princips ieviests kā izvēles iespēja, bankās vismaz ar valsts garantijām jaunas ģimenes tiek pie saviem mājokļiem.

Latvijā jau teju par tradīciju kļuvusi nespēja veiksmīgi realizēt lielus projektus, kas palīdzētu ekonomikas attīstībai. Šogad pārāk izšķērdīga izrādījās jau iesāktā gatavošanās Latvijas dalībai starptautiskajā izstādē Expo Itālijas modes mekā Milānā. Ekonomikas ministre pārliecināja valdību pielikt punktu Expo projektam.

Expo projekta dēļ sekoja vērienīga Ekonomikas ministrijas atbildīgo darbinieku rindu tīrīšana. Bet no amata gada nogalē nācās šķirties satiksmes ministram Anrijam Matīsam – premjere Laimdota Straujuma bija neapmierināta par to, kā Matīss pārraudzīja investora meklēšanu aviokompānijai airBaltic, problēmas bijušas arī citos jautājumos.

Pēc četru gadu meklējumiem, airBaltic joprojām nav atrasts stratēģiskais investors. Finanšu investors gan atrasts pēdējā brīdī, pretrunīgi vērtētais Vācijas uzņēmējs Ralfs Montāgs Dīters Girmess, kurš ieguldīšot 52 miljonus eiro savas naudas. Valsts no savas puses aizdos 80 miljonus eiro – tam galavārdu deva Saeima, pēc tam, kad tika pārliecināti, ka airBaltic nepirks Krievijā ražotās Sukhoi lidmašīnas.

Pasažieru vilciens bija spiests atzīt, ka izgāzies dīzeļvagonu modernizācijas projekts. Tas raisa bažas par to, vai pasažieru vilcienam izdosies veiksmīgi realizēt arī sen solīto jauno elektrovilcienu iepirkumu. Lai gan gājis kā pa kalniem, iezīmējušās pirmās aprises tam, kur atradīsies vērienīgā RailBaltic projekta trase – ir saņemts atbalsts tās izbūvei no visām iesaistītajām 15 pašvaldībām.

Problēma turpināja vajāt piena ražotājus. Tie priecājās par pavasarī Eiropas Savienības valstīs atcelto piena kvotu režīmu, tomēr raizes sagādāja sekas – piena cenu tālāka samazināšanas, kas bija sākusies vēl pērn Krievijas sankciju dēļ. Ieilgušo problēmu dēļ piena ražotāji streikoja pie Briseles durvīm. Eiropas ierēdņi atmeta kapeikas un cīņai ar piena pārprodukciju un zemām cenām ieteica skarbus ieročus, pie kuriem piena ražotāji vēl nav gatavi ķerties.

Krievija aizcirta durvis arī šprotu ražotāju deguna priekšā, un kopš vasaras ražošana apstājusies uz vairākiem mēnešiem. Vai kāds bankrotēs, būšot redzams nākamgad janvārī.

Tikmēr valdība likusi pamatus, lai 2017. gada aprīlī Latvija nokāptu no Krievijas gāzes adatas. Latvijas gāzes akcionārs Gazprom gan nav apmierināts ar to, kā šis process Latvijā ir iecerēts.

Gāzes un jo sevišķi elektrības cenu straujš samazinājums nepieciešams Ukraiņu rokās nonākušajam Liepājas metalurgam, jo citādi tirgus situācijas dēļ šobrīd strādāt ar peļņu nav iespējams. Tāpēc Liepājas savulaik lielākajam darba devējam pēc darbības atsākšanas pavasarī tā arī nav izdevies pilnībā atjaunot ražošanu un simtiem darba vietu.

Arī valstī kopumā bezdarba situācija gada laikā uzlabojās pavisam maz un novembrī bez darba joprojām bija 8,4% darbspējīgo iedzīvotāju.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl