Bankas sadusmo jaunais Maksātnespējas likums; lūgs palīdzību Valsts prezidentam

0 Komentāru
Bankas sadusmo jaunais Maksātnespējas likums; lūgs palīdzību Valsts prezidentam
Foto: LETA

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) aicinās Valsts prezidentu neizsludināt un atgriezt Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz ieviest Latvijā vispārēju obligātu ”nolikto atslēgu principu” kreditēšanā.

Ja spēkā stāsies Saeimā apstiprinātie noteikumi, būtiski tiks apgrūtināta hipotekāro aizdevumu izsniegšana, bremzējot tautsaimniecības attīstību un ģimeņu dzīves apstākļu uzlabošanu.

Savukārt ”Swedbank” paziņojusi, ka apturēs savu dalību valsts programmā ģimenēm mājokļa iegādei.

Jāatgādina, ka 25. septembrī Saeima atbalstīja ieceri ieviest tā saukto nolikto atslēgu principu attiecībā uz vienīgo parādnieka mājokli. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas.

LKA norāda, ka jaunie noteikumi ”saīsinās fizisko personu saistību dzēšanas termiņus maksātnespējas procesā un veicinās vispārēju saistību nepildīšanas kultūras izplatību”.

”LKA jau iepriekš tika brīdinājusi, ka grozījumi maksātnespējas likumā, būtiski atvieglojot fizisko personu maksātnespēju, padarīs nepieejamus hipotekāros aizdevumus lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju, ģimenēm nebūs iespējams uzlabot savus mājokļa apstākļus – lai segtu likuma radītos riskus, bankām būs jāapsver iespēja palielināt kredīta pirmo iemaksu pat virs 40%, un var pieaugt arī aizdevuma procentu likme,” teikts asociācijas paziņojumā.

Kreditēšanas strauja samazināšanās negatīvi ietekmēšot arī citas nozares, būtiski – tādu darbaspēka ietilpīgu nozari kā būvniecība, norāda LKA pārstāvji. ”Īpaši apdraudēta būs hipotekāro kredītu izsniegšana Latvijas reģionos, kur ir mazaktīvāks nekustamā īpašuma tirgus, un cietēji būs reģionu iedzīvotāji, kam būs ierobežotas iespējas uzlabot savus dzīves apstākļus. Tāpat kopumā cietīs Latvijas biznesa vides vērtējums, investīciju piesaiste un ekonomiskā attīstība,” teikts paziņojumā.

Lēmums, vai ilgi tapušos, bet ātri pieņemtos grozījumus, izsludināt, tagad būs jāpieņem Valsts prezidentam. Ja viņu likuma grozījumi neapmierinās, tad otrreiz tos caurlūkot, visticamāk, nāksies jaunajam parlamentam.

0 Komentāru