Bankas “Citadele” vadītājs pieļauj, ka ne visi “ABLV Bank” klienti ieradīsies pēc garantētās atlīdzības

1 komentārs

Banku uzraugu pieņēmuši lēmumu par to, kurā bankā “ABLV Bank” klienti varēs pieteikties un saņemt garantētās atlīdzības līdz 100 000 eiro. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šim darbam izraudzījusies banku “Citadele”.

Izmaksas sāksies sestdien, 3. martā. Lielākajai daļai “ABLV Bank” klientu šis limits – 100 000 eiro, nozīmē, ka viņi saņems atpakaļ visus savus noguldījumus pilnībā.

“Citadeles” bankas vadītājs gan paredz, ka ne visi klienti pēc garantētās atlīdzības vispār ieradīsies, nevēloties tikt identificēti.

Kopumā “ABLV Bank” ir vairāk nekā 22 000 klientu – gan fizisku, gan juridisku, tostarp  8 000 vietējo klienti. Zināms, ka lielāka daļa – teju 88 % – saņems pilnībā visus noguldījumus no garantiju fonda, līdz 100 000 eiro. No Latvijas Noguldījumu garantiju fonda līdzekļus neizmantos.

Jeļena Ļebedeva
FKTK Noguldījumu un garantiju fonda daļas vadītāja

Šoreiz nebūs nepieciešams izmantot noguldījumu garantijas fonda līdzekļus, jo pati banka ir nodrošinājusi pietiekamus likvīdos aktīvus un jau pārskaitījusi fondam visu summu, kas nepieciešams, – kopumā 480 miljonus eiro.

Taču pilnā apmērā noguldījumi netiks segti 2779 klientiem, no tiem tikai 65 fiziskas personas no Latvijas, bet vairāk nekā 700 ārzemnieku.

Jau no sestdienas garantētās atlīdzības sāks izmaksāt, to FFKTK uzticējusi veikt bankai “Citadele”. “ABLV Bank” klientiem būs jāpiesakās garantētas atlīdzības izmaksām “Citadeles” filiālēs. Pārbaudes būšot ļoti stingras.

Guntis Beļavskis
Bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs

Ja tur ir tas vārds, uzvārds un pases numurs, tad mēs uzskatīsim, ka šim klientam ir tiesības uzrādīt kontu, uz kuru pārskaitīt naudu. Tas var būt tikai tā paša klienta konts citā bankā. Tas nevar būt trešās personas konts, tā nevar būt cita pase vai cita persona.

Ņemot vērā “ABLV Bank” izvirzītos pārmetumus par naudas atmazgāšanas shēmām, īpaša uzmanība tiks pievērsta arī šim faktoram.

Guntis Beļavskis
Bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs

Tie klienti, kuri ir sankciju sarakstos un tajos sarakstos, kas bankā ir pieejami, protams, tiks skrīnēti, un maksājums netiks veikts, tikko radīsies mazākās aizdomas.

Ņemot vērā stingrās klientu pārbaudes un, iespējams, netīru naudu, Beļavskis pieļauj, ka pietiekami liels bijušo “ABLV Bank” klientu skaits pēc garantētās atlīdzības un saviem 100 000 eiro nemaz neieradīšoties. Ja klients naudai pakaļ neatnāks, līdzekļi paliks Latvijas noguldījumu garantiju fondā.

Jāpiebilst, ka “ABLV Bank” piektdien, 2. martā, arī atmaksājusi Latvijas Bankas aizdevumu  – 297 miljonus eiro – ko tai izsniedza pagājušajā nedēļā, lai palīdzētu sarūpēt brīvus naudas līdzekļus.
1 komentārs