Bankas “Citadele” potenciālais investors iesniedzis saistošu piedāvājumu

Pievienot komentāru
Bankas “Citadele” potenciālais investors iesniedzis saistošu piedāvājumu
FOTO: LETA

Valdība iepriekš nolēma turpināt sarunas par bankas “Citadele” iegādi ar vienu investoru – ASV fondu “Ripplewood Holdings”, dodot tam tiesības izvērtēt iespējas iegādāties “Citadeli” par 113 miljoniem eiro, liecina neoficiāla informācija.

Valdība iepriekš bija vienojusies turpināt sarunas ar vienu bankas ”Citadele” potenciālo investoru un piekrita pagarināt gala piedāvājuma iesniegšanas termiņu par desmit dienām.  Izvērtējot līdzšinējos investoru piesaistes procesa rezultātus, valdība investoru piesaistes procesa noslēguma posmā vienojās turpināt sarunas ar vienu pretendentu, kas vislabāk atbilst noteiktajiem kritērijiem un mērķim iegūt stabilu un prognozējamu investoru, kas spēs nodrošināt bankas sekmīgu turpmāko attīstību. Šāds lēmums tika pieņemts, izvērtējot gan ģeopolitiskos, gan ekonomiskos aspektus, kā arī drošības iestāžu atzinumus.

Oficiāli gan valdības pārstāvji, gan Privatizācijas aģentūra (PA) nav nosaukusi ne potenciālā investora vārdu, ne arī darījuma summu. Konsultants “Societe Generale” piedāvājumu izvērtēs, un tuvāko nedēļu laikā valdībai tiks sniegts ziņojums.

Valdības piesaistītais darījuma konsultants tiešās pārdošanas modelī (M&A) “Societe Generale” bija uzrunājis aptuveni 100 pretendentus, no kuriem 14 investori izrādīja interesi par banku “Citadele”.

Pārdot banku “Citadele” Latvija apņēmās, kad pārņēma “Parex banku” un sniedza tai valsts atbalstu. Tas tika darīts, lai nodrošinātu finanšu sektora stabilitāti. Šī rīcība bija izņēmuma gadījums, kas iespējams ar nosacījumu, ka tad, kad finanšu sektora stabilitāte vairs nav apdraudēta, valstij no bankas jāaiziet, jo valsts nedrīkst konkurēt ar privātiem uzņēmumiem.

Tāpēc ir noslēgta vienošanās ar Eiropas Komisiju (EK), Latvijai apņemoties, ka banka tiks pārdota, iepriekš skaidroja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP). Pēc viņa teiktā, vienošanās ar EK paredz, ka banka “Citadele” jāpārdod līdz gada beigām. Ja Latvijas valdība to neizdarīs, tad, visticamāk, EK pārņems procesu un pārdos banku ļoti ātri par ļoti zemu cenu, iepriekš prognozēja ministrs.

2013.gadu banka “Citadele” noslēdza ar 15,2 miljonu eiro peļņu, savukārt “Citadeles” grupa pērn nopelnīja 13,7 miljonus eiro. “Citadeles” grupas neauditētie dati liecina, ka 2014.gada pirmajā pusgadā grupas kopējie aktīvi bija 2,6 miljardi eiro. Grupas kredītportfelis ir 1,1 miljards eiro, bet noguldījumu portfelis – 2,2 miljardi eiro.