Atrasti iespējamie “airBaltic” investori; notiek sarunas par kontrolpaketes pārdošanu

2 komentāri
Atrasti iespējamie “airBaltic” investori; notiek sarunas par kontrolpaketes pārdošanu
Kaspars Krafts / f64

Noslēgumam tuvojas sarunas ar stratēģiskajiem investoriem par nacionālās aviosabiedrības “airBaltic” pārdošanu. Par procesu atbildīgā Satiksmes ministrija izskata iespēju pārdot aviokompānijas kontrolpaketi vai pat visas valstij piederošās akcijas. Bijušais nozares vadītājs gan to sauc par lielu kļūdu.

Lai atrastu stratēģisko investoru, valdība piesaistījusi starptautisko konsultantu – Francijas banku “Lazard”. Tā sagatavojusi vairākus piedāvājumus, no kuriem valdībai līdz gada beigām būs jāizvēlas piemērotākais, taču pirms izšķirošā lēmuma visai negaidīti pazudis viens no valdības priekšnoteikumiem investora piesaistē, proti, ka valstij būtu jāsaglabā uzņēmuma kontrolpakete. Tagad tiek pieļauta visu valstij piederošo akciju pārdošana jeb uzņēmuma privatizācija.

Šobrīd Latvijas valstij pieder aptuveni 80% “airBaltic” akciju, bet Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam pastarpināti pieder 20% akciju. Pēdējos gados no nodokļu maksātāju kabatas kompānijā ieguldīti vairāk neka 200 miljoni eiro. Bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss uzskata, ka kontrolpaketes zaudēšana būt liela kļūda.

“Ja ir runa par pilnīgu pārdošanu, tad valsts zaudē jebkādu kontroli pār šo kompāniju. Tas ir liels drauds Latvijas aviācijas sektoram. Tas nozīmē, ka tiešie savienojumi ar 60 pilsētām diez vai būs, jo jebkura kompānija būs ieinteresēta piegādāt pasažierus saviem mezgliem, saviem “habiem”. Mēs atgriezīsimies 15 gadus vecā vēsturē. Mēs brauksim visur caur kaut kurieni, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā,” saka Matīss.

Premjerministrs Māris Kučinskis un satiksmes ministrs Uldis Augulis gan uzsver, ka uzstādījums, ka “airBaltic” darbība jāvada no Rīgas lidostas, netiks mainīts un šāda prasība būs iestrādāta pārdošanas līgumā. Piedāvājumi, kuru precīzu skaitu Augulis gan neatklāj, ļaušot kompānijā ieguldīto atgūt ar uzviju. Tāpat sabiedrība tiek mierināta, ka ar Latvijai potenciāli nedraudzīgiem investoriem sarunas pat nav sāktas.

Jāpiebilst, ka stratēģiskā investora piesaiste tiek pamatota ar nepieciešamību turpināt uzņēmuma strauju attīstību, ko valsts nespējot nodrošināt. Gala lēmumu, vai palikt par “airBaltic” vairākuma akcionāru, pieņems valdība, izejot no uzņēmuma attīstības perspektīvām, uzsver premjers. Tikmēr Augulis norāda, ka jebkurā gadījumā Rīga paliks par “airBaltic” bāzes lidostu.

TOP komentāri

  • s
    +1 +1 0

    s

    Kādēļ valsts amatpersonas tik aktīvi runā par visa pārdošanu?Kas no lielajiem resursiem vēl pieder Latvijai?Vai tik nav tā-visu pārdot, naudu bankās Kiprā vai Panamā un prom-kā žurkas no grimstoša kuģa?Kaut nu es kļūdītos!
  • kampējs

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl