Astoņi veidi, kā naudas taupīšanu padarīt par ieradumu

Pievienot komentāru
Astoņi veidi, kā naudas taupīšanu padarīt par ieradumu
Publicitātes foto

Ak, cik gan grāmatu un blogu nav sarakstīts par naudu, tās taupīšanu un prasmi ar to gudri rīkoties. Un tas ir pašsaprotami, jo cilvēkiem ir jāiemācās veidot iekrājumus.

Taču, ko darīt, ja nekad nešķiet, ka tev ir pietiekami daudz naudas, lai sāktu krāt? Vai arī, iespējams, tevi māc bažas, ka ar iekrāto mazumiņu nepietiek, lai kādreiz sasniegtu ievērojamu summu?

Labākais veids, kā pārliecināties, ka tu reiz tiksi pie tā, ko vēlies, ir mērķtiecīga krāšana. Būtībā šai aktivitātei jābūt pašsaprotamai un ierastai. Piedāvājam tev astoņus veidus, kā naudas taupīšanu pakāpeniski vari pārvērst par ikdienas ieradumu.

1. Vienmēr liec sevi pirmajā vietā.

Tu smagi strādāji, lai nopelnītu naudu. Tāpēc esi pelnījis daļu no tās arī paturēt sev. Pēc tam, kad apmaksāti visi rēķini, SMS kredīti un segtas citas saistības, atliec noteiktu summu sev zināmā vietā (var būt arī virtuāla).

2. Zini savu mērķi, kuru vēlies sasniegt.

Ja tev jau sākumā nebūs konkrēta mērķa, vienīgais, par ko nāksies uztraukties – “man jātaupa nauda”. Taču kam tu to taupi? Kamēr dažiem cilvēkiem pilnībā pietiek ar ideju par to, ka viņiem ir lieki naudas līdzekļi, papildu motivācijai tev var palīdzēt konkrēts un sasniedzams mērķis, kuram šīs finanses krāsi.

Piemēram, lai arī summa ārkārtas situācijām vienmēr ir nepieciešama, diez vai tai vajadzētu būt desmit mēnešalgu apmērā. Vairums ekspertu iesaka atlikt trīs līdz sešu algu apmēra summu, kas noderēs, ja pēkšņi vajadzēs, piemēram, nopirkt jaunu veļasmašīnu, remontēt auto, veikt operāciju u.tml.

3. Radi savus noteikumus.

Tā kā šī ir tava nauda un tavi ietaupījumi, nepieciešams radīt noteikumus. Ieviest jaunu ieradumu nav viegli, turklāt visu apgrūtina arī saistība ar finansēm. Teju katru dienu mums ir jāpieņem lēmumi, kas saistīti ar naudu, un droši var teikt, ka tā ir neatņemama cilvēku dzīves daļa.

Taču, ja tu spēsi ieviest savus personīgos noteikumus, kas attiecas uz naudas tērēšanu, lēmumu pieņemšana var kļūt daudz vienkāršāka. Izmantojot stratēģiju, ko sauc par “heiristisko paņēmienu”, tu vari noteikt, kā rīkoties ar saviem finanšu līdzekļiem. Piemēram, “lai iegādātos kurpju pāri, es netērēšu vairāk par 50 eiro”. Izmēģini šo pieeju, un tu redzēsi, ka dzīve kļūst vienkāršāka.

4. Atbrīvojies no parādiem.

Iespējams, tu tagad domā – kā tikšana vaļā no parādiem var palīdzēt iemācīties taupīt naudu? Protams, pats no sevis nekas nenotiek. Taču, ja tev vairs katru mēnesi nebūs jāsatraucas par to, cik kredīti jāatmaksā, dzīve šķitīs vienkāršāka, vai ne? Turklāt mūsdienās ir ļoti ērts veids, kā apvienot vairākus ātros kredītus, lai tos vieglāk atmaksātu – kredītlīnija.

5. Vai man tas tiešām ir nepieciešams?

Kad centīsies sevi pieradināt taupīt, laužot esošos ieradumus, tu sev noteikti pavaicāsi: “Vai man to tiešām vajag?”. Zini, pastāv iespēja, ka nevajadzēs. Taču vienmēr atceries, ka prasme ietaupīt naudu ir ļoti, ļoti vērtīga, jo tā palīdz tev sasniegt savus finansiālos mērķus, kā arī izvairīties no bezjēdzīgiem pirkumiem.

6. Analizē savus paradumus.

Vai tev patīk no rītiem pa ceļam uz darbu ieiet kioskā vai degvielas uzpildes stacijā pēc kafijas? Iedomāsimies, ka viena krūzīte maksā 1,50 eiro. Katru rītu, piecas dienas nedēļā, tu to iegādājies. Vai sarēķināji, cik daudz naudas tu iztērē mēnesī? Apmēram 30 eiro! Daudzi paradumi, kurus piekopjam rodas saistībā ar lietām, kas mums patīk. Padomā arī par citiem saviem paradumiem, kas saistīti ar naudas tērēšanu. Vai tie visi ir vērtīgi? It īpaši, piemēram, kaitīgie ieradumi (smēķēšana u.c.).

7. Papildini savu darāmo darbu sarakstu.

Liela daļa no mums plāno savu laiku. Dienas, nedēļas, mēnešus un pat gadus. Cits to dara, izmantojot piezīmju lapiņas, kāds raksta plānotājā vai telefonā, bet vēl kāds visu atceras no galvas. Sava budžeta pārskatīšanai vajadzētu būt tikpat ierastam uzdevumam kā, piemēram, drēbju mazgāšanai katru nedēļu.

8. Izveido atgādinājumus.

Par to jau pieminējām iepriekšējā punktā. Ne visu dzīvē ir iespējams atcerēties, it īpaši, ja ikdiena pilna saspringtu darbu, tikšanos u.c. notikumu. Tāpēc, lai neaizmirstu pārlūkot savu finanšu stāvokli un ietaupījumu apjomu, izmanto vienkāršus atgādinājumus – zīmīti pie ledusskapja, atgādinājumu telefonā, līmlapiņu pie skapja u.tml.

Lasi vēl