Ārvalstu investori: Latvijai jādomā ne tikai par IT un digitālajiem risinājumiem, bet arī ražošanas attīstību

Pievienot komentāru
Ārvalstu investori: Latvijai jādomā ne tikai par IT un digitālajiem risinājumiem, bet arī ražošanas attīstību
OKSANA DŽADANA, F64

Latvijai jādomā ne tikai par informācijas tehnoloģijām (IT) un digitālajiem risinājumiem, bet arī ražošanas attīstību, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” teica Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) valdes priekšsēdētājas vietnieks un “Schwenk” Latvija valdes loceklis Māris Gruzniņš.

Komentējot, kuras nozares Latvijā būtu jāattīsta, viņš atzina IT un dažādu digitālo risinājumu nozaru perspektīvas, kurās uzņēmēji diezgan ātri var piesaistīt investorus. Taču Latvijai, FICIL ieskatā, jādomā arī ražošanas attīstības virzienā. “Ražošana ir tā, kura ar saviem produktiem var veicināt mūsu eksporta apjomu,” viņš akcentēja.

Gruzniņš atzina, ka ārvalstu investorus tāpat kā sabiedrību kopumā ir ietekmējusi Covid-19 krīze. Ir mainījušies patērētāju paradumi un joprojām problēmas piesaistīt kvalifikācijai atbilstošu darbaspēku. “Redzam, ka ļoti daudzos gadījums darbaspēks neatbilst darba tirgus prasībām. Lai gan darba vietu skaits ir mazinājies, ļoti daudzi investori sastopas ar darbaspēka nepieejamību tā kvalifikācijas dēļ,” viņš atzina.

FICIL valdes priekšsēdētājas vietnieks piebilda, ka Latvijā ir akūts informācijas tehnoloģiju jomas speciālistu trūkums, taču tāpat darbatirgū ir vajadzīgas dažādas prasmes – kritiskā domāšana, valodu prasme, spēja strādāt komandā, kas ne visiem piemīt.

Viņš atzina, ka valstī trūkst ilgtermiņa risinājumu darbaspēka problēmām. Jābūt ilgtermiņa skatījumam uz darbaspēka pieejamību reģionos, Rīgā un galvaspilsētai apkārt. “Mēs vairāk strādājam kā tādi ugunsdzēsēji, kas dzēšam kaut ko, kas ir ļoti samilzis, bet diezgan reti skatāmies ilgtermiņa redzējumā. Tas ir par daudzām jomām, kuras mēs izceļam. Varbūt tās mēs izcelsim, tiekoties ar [Krišjāņa] Kariņa kungu, gan ministriem, gan par nodokļu politikas stabilitāti, tiesu sistēmas efektivitāti, sabiedrības veselības aprūpi,” viņš atzina.

Gruzniņš arī atgādināja, ka, saskaroties ar Covid-19 krīzi, nācās pārliecināties, ka uz veselības aprūpes sistēmu valstī jāskatās kā investīciju vidi, lai ilgtermiņā sasniegtu rezultātus.