Arodbiedrības bažījas, ka uzņēmēji izvairīsies no atalgojuma palielināšanas

0 Komentāru
Arodbiedrības bažījas, ka uzņēmēji izvairīsies no atalgojuma palielināšanas
FOTO: LETA

Daļa minimālās algas saņēmēju lielāku algu no nākamā gada varētu arī neredzēt. Par to bažījas arodbiedrības, norādot, ka uzņēmēji var izmantot shēmas, lai saviem darbiniekiem atalgojumu tomēr nepalielinātu. Tikmēr darba devēji mierina, ka šāda prakse noteikti nebūs plaši izplatīta.

Oficiālā statistika liecina, ka pašlaik minimālo algu vai mazāku saņem piektā strādājošo. Valdība plāno minimālo algu nākamgad palielināt par 40 eiro – no 320 līdz 360 eiro.

Tikmēr arodbiedrības brīdina, ka daļa minimālās algas saņēmēju lielāku algu no nākamā gada varētu arī nesagaidīt. Lai ietaupītu, atsevišķi uzņēmumi varētu mēģināt nevis maksāt lielāku algu, bet it kā samazināt darbinieka slodzi.

”Droši vien ne visos gadījumos minimālās algas paaugstināšana būs ieguvums arī darbiniekam. Mēs jau esam pieredzējuši tādus gadījums, kad minimālās algas saņēmējs saņem it kā mazāku slodzi par to pašu atalgojumu kā līdz šim. Bet tas jau ir arī darba likumdošanas pārkāpums, jo darbinieks strādā jau to pašu darba laiku,” norāda LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns.

Šāda shēma faktiski nozīmē, ka darbinieks tiktu spiests kādu laiku strādāt par velti. Saskaroties ar šādiem gadījumiem obligāti jāvēršas Valsts darba inspekcijā.

Darba devēji tikmēr uzsver, ka šāda strādājošo izmantošana noteikti nebūs masveida prakse.

”Visi lielie, atbildīgie uzņēmumi, kas ir LDDK biedri, viņi saprot, ka bez minimālās algas celšanas tāda normāla attīstība nav iespējama. Mēs nevar izslēgt, ka kāds, kaut kad, kaut kādu sliktu, sliktā veidā pret to attieksies. Bet katrā gadījumā mūsu vidē šādu uzņēmēju nav. Un man vienkārši ir žēl, ka ir šādi izteikumi. Pēc būtības neviens uzņēmējs, kuram ir vajadzīgs labs oficiants vai labs viesnīcu darbinieks, arī tad ja minimālā alga pieaug, viņi nekādas shēmas neieviesīs,” norāda LDDK izpilddirektore Līga Meņģelsone.

Arodbiedrībās norāda, ka šādi pretlikumīgi izmantot savus darbiniekus, iespējams, mēģinās atsevišķi mazie un vidējie uzņēmumi, kā arī uzņēmumi reģionos.

0 Komentāru