Ar 35 miljoniem eiro atbalstīs pašnodarbinātos un mikrouzņēmumus

Pievienot komentāru

Pašnodarbinātajiem un mikrouzņēmumiem valsts plāno dīkstāves pabalstos izmaksāt 35 miljonu eiro. Tiesa gan, kritēriji naudas saņemšanai ir ļoti stingri un skrupulozi. Sevišķi liels satraukums ir kultūras un mākslas nozarē.

Pabalsta izmaksai rezervēti 35 miljoni eiro. Pabalstu saņemšana varētu attiekties uz 12 000 pašnodarbinātajiem un 13 000 mikrouzņēmējiem.

Pašnodarbinātajām personām pabalstu aprēķinās, ņemot vērā 2019. gada 3. un 4. ceturksnī deklarētos ienākumus. No tiem atņemot visus ar nodokļiem saistītos izdevumus. Dīkstāves pabalsts būs 75% no atlikušajiem ienākumiem, bet ne vairāk kā 700 eiro.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem dīkstāves pabalsts būs 50% no mēneša vidējiem ieņēmumiem par iepriekšējiem diviem ceturkšņiem. Pabalsts būs ne lielāks kā 700 eiro.

Uz atbalstu varēs pretendēt personas, kam vairs nav ienākumu, nav citu darba vietu ienākumu gūšanai un nav nodokļu parādu. Ja tomēr mikrouzņēmēji kādu klientu vēl apkalpo, dīkstāves pabalstu nesaņems.

“Dīkstāves definīcijas ir konkrēta. Dīkstāve ir tad, kad nenotiek darbība – tas arī bijis par iemeslu. Finanšu ministrs to daudzkārt atkārtojis,” norāda VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Kultūras ministrs atzīst, ka situācija ir sarežģīta – ja nu kādam māksliniekam, mūziķim vai citam radoša darba veicējam šajā laikā ienāks autortiesību maksājums, dīkstāves pabalsts ies secen. “Ir situācija, ka kāds autoratlīdzībā saņems, piemēram, 7 eiro. Līdz ar to viņam arī būs liegts pretendēt uz dīkstāves pabalstu,” saka kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).

Jau tagad sociālajos tīklos lasāmi daudzi bēdu stāsti no uzņēmējiem, kas uzskata, ka dīkstāves pabalstu dalīšanas ir ačgārna un diskriminējoša. Jo īpaši ēdināšanas, viesmīlības nozarē. Emocionālu ierakstu “Twitter” atstājusi kādreizējā politiķe Linda Mūrniece, kopš marta vidus slēgtās viesnīcas “Roma” vadītāja.

Asu kritiku VID soctīklos publicējuši arī daudzi citi līdzīgu nozaru uzņēmēji.

“Es aicinātu restorānu nozari nākt un kārtot savas attiecības, “Facebook” noteikti nebūs īstā vieta, jo jau tagad iesniegtajiem pagarinājumiem 50% ir pieņemti lēmumi, ne vienmēr pozitīvi. Ja uzņēmums uzkrājis 700 000 parādu, šī pagarinājuma piešķiršana ir apšaubāma,” uzsver Jaunzeme.

Tāpat VID akcentē, ka visus pabalstu saņēmējus rūpīgi pārbaudīs – ja izrādīsies, ka uzņēmumi krāpušies, vai slēpuši informāciju, nauda būs jāatmaksā.