Aptauja: vairums iedzīvotāju atbalsta viena un divu centu monētu izņemšanu no apgrozības

24 komentāri

Teju puse Latvijas iedzīvotāju atbalstītu viena un divu centu monētu izņemšanu no apgrozības, liecina Latvijas Bankas aptaujas dati.

Dati arī liecina, ka tieši pandēmijas laikā ievērojami pieaudzis to cilvēku skaits, kuri labprāt iztiktu bez mazajām monētām.

Latvijas Banka iedzīvotāju naudas lietošanas paradumus pastiprināti pēta pēdējos trīs gadus. Viens no regulāri apskatāmajiem jautājumiem ir arī cilvēku attieksme pret viena un divu centu monētu izmantošanu.

“Iedzīvotāju domas principā dalās diezgan līdzīgi, šobrīd 49%  uzskata, ka šīs monētas būtu atstājamas apgrozībā, savukārt 43% saka, ka tās būtu izņemamas no apgrozības,” norāda Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

Iedzīvotāju noskaņojums par mazo nominālu nākotni periodiski mainās. Piemēram, vēl pagājušā gada februārī šo monētu izņemšanu no apgrozības atbalstīja 28%, bet vēl gadu iepriekš – 40%. Pēdējā pusgada laikā atkal ievērojami pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka no mazajiem centiem varētu arī atteikties.

“Visticamāk, tas ir arī lielā mērā Covid-19 ietekmē, jo Covid-19 maina arī to veidu, kā cilvēki darbojas ar naudu, kā viņi veic pirkumus,” skaidro Silakalns.

Atteikties no viena un divu centu monētām Latvija nevar, jo tam ir jābūt Eiropas līmeņa lēmumam. Tomēr pastāv iespēja ieviest pirkuma gala summas noapaļošanas principu. Proti, četrās Eiropas valstīs jau tagad ir kārtība, kas paredz, ka gadījumos, kad cilvēks norēķinās ar skaidru naudu, viņa pirkuma kopējā summa tiek noapaļota vai nu uz augšu, vai uz leju. Bezskaidras norēķinu gadījumā nekas nemainās.

Tirgotāju vidū atsaucības šādai iecerei gan pagaidām nav.

“Šeit ir problēma arī ar PVN, katrā precē ir PVN, ja es noapaļoju, teiksim uz augšu, man ir jārēķina papildus PVN, ja es noapaļoju uz leju, tad kur tas PVN samazinās,” norāda Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Danusēvičs norāda, ka tirgotāju vidū attieksme pret mazajiem nomināliem ir ļoti atšķirīga un ir arī tādi, kuriem ikdiena bez mazajām monētām nebūtu iespējama. Vienlaikus viņš met akmeni Latvijas Bankas dārziņā, norādot, ka tieši banka, ja vien to vēlētos, varētu koriģēt monētu apriti atbilstoši pieprasījumam.

Aptaujāto iedzīvotāju vidū viedokļi atšķiras. Vieni atzīst, ka vairāk izmanto bezskaidras naudas norēķinus, taču centi kabatu nespiež, savukārt citi uzskata, ka mazie nomināli ir pilnīgi lieki.

24 komentāri