Aptauja: Latvijā 58% iedzīvotāju ar uzkrājumiem varētu izdzīvot līdz diviem mēnešiem

Pievienot komentāru
Aptauja: Latvijā 58% iedzīvotāju ar uzkrājumiem varētu izdzīvot līdz diviem mēnešiem
NORA KREVNEVA, F64

Latvijā 58% iedzīvotāju ar izveidotajiem uzkrājumiem varētu izdzīvot līdz diviem mēnešiem, aģentūrai LETA pavēstīja “Luminor Bank” filiālē Latvijā, atsaucoties uz bankas veiktās aptaujas datiem.

Aptaujā secināts, ka Latvijā 26% iedzīvotāju pietiek uzkrājumu tikai vienam mēnesim, 32% ir uzkrājumu līdz diviem mēnešiem, 22% respondentu pietiktu naudas 3-6 mēnešiem, bet vairāk nekā pusgadu ar iekrājumiem varētu izdzīvot 20% iedzīvotāju.

“Tas nozīmē, ka lielākā daļa cilvēku dzīvo “no algas līdz algai” un neveido uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem, piemēram, tādiem kā Covid-19 izraisīta ārkārtas situācija,” uzsvēra bankā.

Pēc aptaujas datiem, labāka situācija ar uzkrājumiem ir iedzīvotājiem ar augstāko izglītību, kā arī tiem, kuriem ir mazāka ģimene un kas dzīvo Rīgā vai citās Latvijas lielajās pilsētās.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka 48% iedzīvotāju vecumā virs 60 gadiem pietiek uzkrājumu, lai izdzīvotu vairāk nekā trīs mēnešus, kas skaidrojams ar faktu, ka vecāka gadagājuma cilvēki bieži vien dzīvo ļoti taupīgi un lieki netērējas. Tikmēr vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem ilgāk nekā trīs mēnešus ar iekrāto varētu iztikt 34% respondentu.

Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, visvairāk par uzkrājumiem neparedzētiem gadījumiem ir parūpējušies Lietuvas iedzīvotāji, proti, Lietuvā 25% iedzīvotāju varētu izdzīvot ilgāk par pusgadu. Savukārt to iedzīvotāju īpatsvars, kuriem uzkrājumu pietiktu tikai vienam mēnesim, visās Baltijas valstīs ir līdzīgs – Lietuvā 24%, Latvijā 26%, bet Igaunijā 27%.

“Ieteicamais uzkrājumu apmērs katram ir atšķirīgs, jo arī ikmēneša maksājumi un tērēšanas paradumi cilvēkiem ir atšķirīgi. Vēlamajam uzkrājumu apmēram, lai ienākumu zaudēšanas gadījumā varētu iztikt kādu periodu, vajadzētu būt trīs līdz sešu mēnešalgu apmērā,” pauda bankas privātpersonu segmenta vadītājs Normunds Rudzītis.

Aptauju 2020.gada marta beigās veica socioloģisko pētījumu aģentūra “Norstat”, aptaujājot vairāk nekā 1000 respondentu katrā Baltijas valstī.