Komentāri
Apstiprinot noteikumus, jau šogad būs iespēja pirkt gāzi citās valstīs
(Foto: LETA)

Latvijas gāzes tirgus daļēja atvēršana praksē var jau šogad – ja regulators apstiprinās attiecīgus noteikumus, patērētājiem jau šovasar būs iespēja pirkt gāzi citās valstīs, vēsta raidījums LNT Ziņas.

Par šādu iespēju jau interesējas AS Latvenergo, kas ir pašreizējā gāzes tirgus monopolista AS Latvijas gāze (LG) lielākais gāzes patērētājs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pamats tam likts ar lēmumu, ka no 2014. gada 4.aprīļa jānodrošina trešo personu piekļuve Latvijas dabasgāzes apgādes sistēmai. LG bija pienākums līdz septembrim izstrādāt dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumus. Beidzot tie iesniegti regulatoram, kas tos nodevis apspriešanai citiem tirgus dalībniekiem.

”Sākotnējo versiju lūdzām vairākkārt LG pārstrādāt, uzlabot. Šī versijas, kas šobrīd ir publiskajā konsultācijā, ir jau saskaņota LG valdē, tātad LG šai versijai piekrīt. Bet mums ir ļoti svarīgi noskaidrot citu potenciālo pretendentu, lietotāju viedokli,” raidījumam skaidroja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes loceklis Rolands Irklis.

Patlaban noteikumi paredz dabasgāzes izvades vietas uz Lietuvas, Krievijas un Igaunijas robežas. Tas sakārto Lietuvas un Igaunijas attiecības ar LG, jo Igaunija grib iepirkt gāzi no Lietuvas caur Latviju, bet Lietuva grib gāzi glabāt Inčukalna krātuvē. Raidījumam kļuvis zināms, ka vietējie gāzes patērētāji, ja tos interesē gāzes iegādes iespējas no citiem piegādātājiem, varētu sniegt priekšlikumu noteikt izvades vietu arī sadales sistēmā Latvijas iekšienē. Starp tiem arī lielākais gāzes patērētājs Latvenergo.

”Protams, jā, un visdrīzāk, ka mēs to arī darīsim. Faktiski šis jau ir jautājums, kurš nonācis regulatorā, tātad regulatoram jāuzklausa visas ieinteresētās puses un tad arī attiecīgi šie komentāri vai nu nav jāņem vērā, vai ir,” raidījumam teica energokompānijas ražošanas direktors Māris Kuņickis.

Regulators cer, vēlākais, aprīļa pirmajā pusē pieņemt lēmumu par šo noteikumu apstiprināšanu, lai ”attiecīgi dabasgāzes sistēma un krātuve pārskatāmā veidā būtu pieejama trešajām pusēm jau šī gada pavasarī-vasarā”.

Ja regulators ņems vērā vietējo patērētāju priekšlikumus, tad jau vasarā, kad ir arī izdevīgākās gāzes cenas, Latvenergo varēs pirkt gāzi, piemēram, Lietuvā. LG akcionāru līgums ar valsti paredz ekskluzīvas tiesības līdz 2017.gadam tirgot gāzi Latvijā, tomēr Latvenergo vai citiem uzņēmumiem nav ierobežojumu pirkt gāzi citās valstīs.

Kuņickis norādīja, ka Latvenergo kā uzņēmumam jāsalīdzina gala cena, bet izvērtēt, kas būs pēc noteikumu pieņemšanas un kura cena būs izdevīgāka, patlaban ir ļoti grūti.

Ja mājsaimniecību tarifā pusi veido dabasgāzes cena un otru pusi – sadales, pārvades, uzglabāšanas un tirdzniecības tarifs -, tad Latvenergo gadījumā 90% veido dabasgāzes cena, kas tātad ir ļoti svarīga elektrības un siltuma ražošanas izmaksās. Un Latvenergo ir pietiekami liels, lai varētu gāzi pirkt pa tiešo no gāzes ražotājiem, piemēram, norvēģu Statoil.

”Kad noteikumi būs sakārtoti līdz tādam ”lietojamas preces” stāvoklim, tajā brīdī vienīgais, ko es sagaidu, ir, ka gāzes patērētāji sūta pieprasījumus vai, teiksim, sadarbojas ar citiem piegādātājiem un sūta pieprasījumu LG kā pārvades sistēmas operatoram un kā uzglabāšanas sistēmas operatoram rezervēt noteiktas jaudas, ko pārvadīt pārvades sistēmā vai uzglabāt Inčukalnā,” komentēja Providus vadošais pētnieks Reinis Āboltiņš.

Pretējā gadījumā visa tirgus atvēršanas jezga bijusi veltīga. Providus pētnieks gan nesagaida, ka tūlīt pēc noteikumu apstiprināšanas daudzi metīsies citu gāzes piegādātāju apskāvienos, tomēr būs radīts tirgus un notiks daļēja gāzes tirgus atvēršana. Starp tiem, kurus vēl varētu interesēt gāzes piegādātāju dažādošana, ir citi siltuma ražotāji, piemēram, Rīgas siltums.

Lai gan tādējādi LG zaudētu trešdaļu vai pat lielāku daļu apgrozījuma, gāzes cenām mājsaimniecībām šī iemesla dēļ nevajadzētu būtiski celties, uzskata eksperti. Sekas drīzāk varētu būt mazāka LG peļņa.

Jau ziņots, ka LG kā reālāko pirmo konkurentu, kas varētu ienākt Latvijā pēc gāzes tirgus atvēršanas, min Lietuvas sašķidrinātās gāzes termināļa operatoru Litgas. Tātad paralēli Krievijas piegādēm Latvijas tirgū varētu ieplūst norvēģu gāze, kas uz termināli tiek vesta ar kuģiem. Janvāra beigās izskanēja, ka gāzi no Litgas saņems kaimiņvalsts Igaunijas energokompānija Eesti Energia.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl