Alkohola nozares asociācija: Akcīzes celšana ir “nāves spriedums” pierobežas tirdzniecībai

3 komentāri
Alkohola nozares asociācija: Akcīzes celšana ir “nāves spriedums” pierobežas tirdzniecībai
REUTERS / SCANPIX

Ja paliks spēkā iecere no 1. marta par 30% celt akcīzi stiprajam alkoholam, tas iznīcinās pierobežas tirdzniecību un par 15% mazināsies vietējais grādīgo dzērienu patēriņš par labu nelegālai tirdzniecībai vai grādīgo dzērienu iegādei citās valstis, lēš Latvijas Alkohola nozares asociācijā, kuras izpilddirektors Dāvis Vītols mudina politiķus saglabāt esošās likmes.

Pirms trīs gadiem apstiprinātais reformu plāns paredz pakāpeniski celt akcīzi alkoholam, lai ar ieņēmumiem kompensētu kritumu citos nodokļos. Taču tagad tas sašķobījies – ”kārtis sajaukusi” Igaunija, kura pērn lēma mazināt akcīzi un savu lēmumu nav mainījusi.

Arī Latvija tāpēc pērn atkāpās no plāna un necēla likmes, baidoties strauji zaudēt akcīzes ieņēmumus pierobežā, kur grādīgo dzērienu bizness bija uzplaucis kopš 2016. gada, kad kaimiņvalstī akcīze tika pacelta. Tāpēc tagad Latvijā likmju kāpums sanāk straujāks – viena litra stiprā alkohola varētu sadārdzināties par trīs eiro.

Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ilmārs Šņucins atzina, – šis akcīzes kāpums martā radīs būtiskas izmaiņas tirdzniecības struktūrā, jo alkohola pārrobežu tirdzniecībai zudīs ekonomiskā jēga. Ministrijas pārstāvis atzīst, ka efektīvāks ir mazāks kāpums, kas atļautu saglabāties pārrobežu tirdzniecībai.

Saeimas Nodokļu politikas apakškomisijas vadītāja Iveta Benhena-Bēkena (KPV LV) žurnālistiem atzina, ka pastāv iespējamība, ka politiķi vēl varētu pārskatīt akcīzes likmju kāpumu no 1. marta.

3 komentāri