2015. gads ekonomikā aizritējis Krievijas embargo un iekšpolitisku skandālu zīmē

0 Komentāru
2015. gads ekonomikā aizritējis Krievijas embargo un iekšpolitisku skandālu zīmē
FOTO: LETA

Valsts knapi izvairījās no nacionālās aviosabiedrības airBaltic kraha, kurai izdevās atrast sākotnēji par ”aizdomīgu” pasludinātu finanšu investoru no Vācijas. Tikai ar Saeimas iesaisti tika novērsts ne mazāk ”aizdomīgs” mēģinājums airBaltic” pataisīt par visas Krievijas civilās avio industrijas glābējiem.

Ekonomikas procesus Latvijā šogad diktēja notikumi aiz mūsu valsts robežām. Pirmkārt jau runa ir par sankciju karu, kas turpinājās starp Rietumiem un Krieviju.

Embargo cietusī puse bija mūsu eksportējošie uzņēmumi.

Ar lielākiem un mazākiem panākumiem mūsu pārtikas ražotājiem, šis gads bija jāpavada meklējot jaunus noieta tirgus, reaģējot uz Krievijas sankcijām. Konservu ražotājiem embargo iestājas par gadu vēlāk nekā citiem, liekot vasarā, specifiskajai produkcijai meklēt jaunus noieta tirgus Rietumos.

Tikmēr Eiropā daudz ietekmīgākie piensaimnieki Briselē rīkoja protesta akcijas brīdinot ierēdņus par nozares drīzo galu un prasīja Eiropas savienībai glābšanas naudu.

Beigu beigas no Briseles subsīdijas tika izmaksātas, taču skaidrs, ka vājākajiem piensaimniekiem konkurenci neizturēt, un tirgus ir jāaiziet. Ne mazāk karsti gada pirmajos mēnešos gāja sabiedriskajās apspriedēs, kuri vairāku pašvaldību iedzīvotāji tika iepazīstināti ar gadsimt dārgāko projektu – Railbaltic. Sākotnēji iecere veidot sliežu ceļu Eiropas gaumē saskārās ar neizpratni un bailēm.

Vasarā neapmierinātība norima un uz otrās kārtas apspriedēm cilvēku jau bija ievērojami mazāk. Tas nozīmē, ka grandiozā iecere var turpināt savu gaitu bez lielas aizķeršanas.

Ne tik spoži sokas uz padomju platuma dzelzceļa līnijām. Pēc neveiksmēm ar jauno pasažiera vilciena iepirkumu, izgāzusies arī iecere par Eiropas naudu atjaunot vecos dīzeļvilciena sastāvus.

Pašmāju izpildītāji darbus nepaspēja izdarīt laikā. Ar problēmām saskārās arī Liepājas metalurga jaunie saimnieki no Ukrainas. Ar nepilnu jaudu strādājošai rūpnīcai bija grūtības atrast savam dārgajam tēraudam pircējus, rezultāta kavējas rēķinu apmaksa par gāzi un elektrību. Šobrīd ir nopietnas šaubas vai viens no liekajiem darba devējiem Kurzemē netiks atzīts par maksātnespējīgu.

Ar neveiksmi šogad beidzas arī mēģinājums pirmoreiz Latvijas jaunlaiku vēsture iegadāties gāzi, ne no Gazporm. Vispirms Latvijas gāze neļāva Latvenergo veikt testa pirkumu Klaipēdā, bet vēlāk arī Saeima elektrības ražotājam palīga nenāca, un pakļaujoties Aigara Kalvīša spiedienam nolēma gāzes tirgu atstāt bez konkurences vismaz pusotru

Par gada darījumu Ekonomikā saucama airBaltic investora meklēšanas sāga, kas Vispirms prasīja Satiksmes ministra Anrija Matīsa demisiju, bet vēlāk arī kļuva par pēdējo naglu visas Straujumas valdības zārkā. Neizpratni par to kā Latvija izturas pret investoriem un savu tautieti Montāgu Girmesu, pauda airBaltic šefs.

Beigu beigās nekļuva skaidrs, vai Krievijas lidmašīnu Sukhoi iegāde vispār bija reāls scenārijs, vai tikai aizsegs savstarpēju rēķinu kārtošanai. Tikmēr par gada pozitīvākiem notikumi nosaucama straujais naftas un degvielas cenu kritums un daudzu uzņēmēju spēja grūtajā brīdi neapjukt.

Video

0 Komentāru