Dobelē taps Baltijā pirmā bioloģisko graudu pārstrādes rūpnīca; tās izveidē investēs 18 miljonus eiro

2 komentāri
Dobelē taps Baltijā pirmā bioloģisko graudu pārstrādes rūpnīca; tās izveidē investēs 18 miljonus eiro
JĀNIS ZARIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Dobelē nākamvasar atklās Baltijas valstīs pirmo bioloģisko graudu pārstrādes rūpnīcu. Ceturtdien sāka betonēt tās pamatus. Šādas ražotnes uzbūvēšana varētu lauksaimniekus mudināts daudz vairāk pievērsties tieši bioloģiskajai saimniekošanai. Kā zināms, Eiropā pieprasījums pēc dabai draudzīgā veidā audzētiem pārtikas produktiem aizvien aug.

Projektu īsteno graudu pārstrādes uzņēmums “Dobeles dzirnavnieks”. Bioloģiskās produkcijas nišu tas sāka apgūt pirms trīs gadiem un nu nolēmis paplašināties. Šodien sākta jaunas infrastruktūras būvniecība tieši bioloģiskajiem graudiem. Plānots, ka objektu ekspluatācijā nodos nākamvasar.

“Šis ir pilnas pārstrādes process. Šeit taps – tas ir, no graudu pieņemšanas līdz gatavai produkcijai. Un gatavais produkts būs visa veida graudaugu pārslas, ko mēs iegūsim jau kā galaproduktu. Mēs ar šo projektu gribam pieteikt sevi jaunā līmenī daudz jaudīgāku, daudz lielāku un jau Eiropas mērogā, jo šobrīd šībrīža situācijā mums nav infrastruktūra, lai mēs varētu pieņemt graudus pa taisno no zemnieka,” stāsta “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

Bioloģiskajai lauksaimniecībai šobrīd tiek izmantoti aptuveni 15% Latvijas zemes. Kopumā valstī ir ap 4000 bioloģisko zemnieku, no kuriem lielākā daļa audzē arī graudus.

“Gan saražojot savai lopkopības saimniecībai un pārējo realizējot tirgū. Līdz šim brīdim bija ļoti daudz uzņēmumu, kas pirka bioloģiskos graudus, bet pārsvarā tas tika eksportēts uz Vāciju, bet šeit uz vietas Latvijā ir ļoti, ļoti maz uzņēmumu, kas pārstrādā,” teic Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis.

Tiek prognozēts, ka pēc Dobeles ražotnes izveides bioloģisko graudu audzētāju skaits Latvijā palielināsies, jo līdz šim daudzus atturēja neziņa par graudu pārstrādi.

“Tas ir liels ieguvums Latvijas ekonomikai, ka mēs radām augstas pievienotās vērtības produktu, kurš ir dārgāks. Vēl viens liels aspekts, kas ir ieguvums, ir klimata pārmaiņu mazināšana – bioloģiskā graudkopība samazina CO2 izmešus par 40%,” skaidro Norkārklis.

“Redzot to, kā Eiropas nosacījumi virzās uz to zaļo domāšanu, uz zaļo ražošanu, tad daudziem uzņēmējiem šobrīd ir jāpārdomā, ko viņi darīs uz priekšu, un es pilnīgi esmu pārliecināta, ka arī lielie ražotāji sāks audzēt bioloģiskos [graudus]. Ja šeit ir ražotne, kas to tiešām ņems pretī, tad tur citādi nevajadzētu būt un es tiešām ceru, ka mainīsies tā attieksme pret bioloģisko produktu Latvijā, Eiropā un kaimiņvalstīs,” saka Lauku atbalsta dienesta direktore Anna Vītola-Helviga.

“Dobeles dzirnavnieka” ražotne atzīta kā lauksaimniecības nozarei stratēģiski svarīga, tāpēc Lauku atbalsta dienests tam piešķīris piecu miljonu eiro lielu Eiropas fondu finansējumu. Savukārt kopējās ražotnes būvniecības izmaksas ir 18 miljoni eiro.

Plašāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

2 komentāri