Daudzi uzņēmumi kavē deklarāciju iesniegšanu VID, taču resursu pietiek, lai sodītu tikai daļu

1 komentārs
Daudzi uzņēmumi kavē deklarāciju iesniegšanu VID, taču resursu pietiek, lai sodītu tikai daļu
TOMAS URBELIONIS, F64

Atskaišu un deklarāciju iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kavē tūkstošiem uzņēmumu, pamatīgi apgrūtinot dienesta darbu un kaitējot pārējiem uzņēmējiem. Tomēr resursu pietiek, lai sodītu vien nelielu daļu pārkāpēju. Tāpēc dienests meklē iespējas, kā mainīt situāciju un tiek apspriesta arī iecere uzņēmējus sodīt – automātiski.

Latvijā līdz aptuveni 10% uzņēmēju mēdz kavēt deklarāciju iesniegšanu VID. Tomēr, ņemot vērā kapacitāti un pārkāpumu lietvedības uzsākšanas laikietilpīgo procesu, dienests par kavēšanu var piemērot sodu tikai ap 2%, pārējie izsprūk sveikā. Tomēr atskaišu kavēšana pamatīgi apgrūtina VID administrēšanas darbu un kaitē arī sabiedrībai kopumā.

“Ir tāds priekšstats: “nu nokavēšu, nu kas tad”, bet tā PVN deklarācija. Atmaksas pārbaude ir saistīta ar darījuma partnera iesniegto informāciju. Tiklīdz darījuma partneris kavē šo deklarācijas iesniegšanu, līdz ar to pārbaudes process arī tiek kavēts konkrētajam nodokļu maksātājam,” saka VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Jankova.

Ja uzņēmējs kavē darba devēja ziņojumu, tad var ciest uzņēmuma darbinieks, kad tas gaida pabalstu, ko aprēķina, ņemot vērā uzņēmuma sniegto informāciju. Lai mazinātu nesodāmības sajūtu, VID rosinājis iespēju uzņēmējus par laikus nesniegtu deklarāciju sodīt automātiski. Valdība tam jau bija piekritusi, tomēr nesen Saeimas komisijā kļuva skaidrs, ka idejas virzība apstājusies. Finanšu ministrija spiesta visu apturēt, kamēr nav veiktas Tieslietu ministrijas virzītās izmaiņas administratīvo pārkāpumu kodeksa sistēmā.

VID bija cerējis, ka jaunā kārtība stāsies spēkā jau no nākamā gada, tomēr nu atkal jāsāk strādāt pie jauniem citiem risinājumiem. Uzņēmēji tagad rēķinās, ka jautājums par automātisku sodīšanu vai līdzīgu risinājumu atkal aktuāls varētu būt nākamā gada vidū vai pat beigās.

“Nedrīkst zaudēt modrību, īpaši mēs. Ir jāseko līdzi, kā jautājums attīstās,” teic LTRK valdes locekle Katrīna Zariņa. Uzņēmējus pārstāvošā organizācija asi kritizēja ideju par automātisku sodīšanu, šausminoties par to, ka būs jāmaksā arī tad, ja deklarācijas iesniegšanu, piemēram, tehnisku iemeslu dēļ nokavēs minūti.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola uzsvēra, ka sodi par kavējumu jau tagad ir paredzēti, vienīgi atšķiras dienesta iespējas tos piemērot. Turklāt bija iecerēts, ka VID varēs atcelt sodu vai to nepiemērot, ja kavēšanai bijuši objektīvi iemesli: “Un drīzāk izņēmums, ja tas netiek piemērots, ja ir attaisnojošs iemels, nevis tā, ka katram individuālam gadījumam, kad pārkāpums bijis, jāskrien pakaļ, jāmēģina apstrādāt, sods jāpiemēro atbilstoši likumam.”

Ministre atzina, ka valdība virzīs uz Saeimu jaunu likumprojektu, kur varētu tikt saglabāta ideja par automātisku sodīšanu deklarācijas neiesniegšanas gadījumā.