Dārzeņu audzētājiem šis gads solās būt grūts

0 Komentāru
Dārzeņu audzētājiem šis gads solās būt grūts
Foto: LETA

Ja pērn pēc Krievijas embargo ieviešanas Polijai, Nīderlandei un Spānijai vairs nebija kur likt Krievijas tirgum izaudzētos dārzeņus un tos ”nogrūda” Latvijā, pārprodukcijai raisot strauju iepirkuma cenu kritumu, tad arī šogad tiek prognozēta līdzīga situācija.

Atcerēsimies, ka pērn vairumtirgošanā cena atsevišķām importa dārzeņu grupām bija pat divi eiro centi kilogramā, un uzpircēji Latvijā šā iemesla dēļ deva priekšroku ārzemju produkcijai. Latvijas zemnieki padevās, un savus dārzeņus atstāja sapūšanai. Tieši ar šiem zemniekiem LNT Ziņu žurnālists tikās Dobelē, lai saprastu, kā viņi ir uzsākuši jauno sezonu.

55 tonnas dārzeņu sapūšanai

Uz lauka sapūšanai atstātās 55 tonnas dārzeņu Dobeles novada zemnieku saimniecības Dārzi vagās pagājušajā vasarā šokēja pat Zemkopības ministriju. Drīz vien atklājās, arī zemē iearti, komposta kaudzēs izgāzti vai lopiem izbaroti kabači, cukīni, kāposti un ziedkāposti bija veids, kā vairākas vēl citas dārzeņu lielsaimniecības Zemgalē un Vidzemē bija zaudējušas cenu karā ar lētajiem importa dārzeņiem.

Ja šai zemnieku saimniecībai nebūtu vēl papildu nozares, kas ienes naudu, tad dārzeņu audzēšana būtu mesta pie malas pēc būtības vai bankā būtu jāņem kredīts, lai bankā uzsāktu jauno sezonu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Dārzeņu audzētāji Dārzi jauno sezonu sākuši piesardzīgi, arī mazāk cilvēku pieņemts darbā. Dobeles novada z/s Dārzi finanšu menedžere Laine Loce: ”Ņemot vērā pagājušā gada rūgto pieredzi ar vismaz 20% izmestiem dārzeņiem, tad te mēs stāvam pie ziedkāpostu lauka, ja pagājušā gadā bija pieci hektāri, šogad četri, tātad par 20 procentiem mazāk.”

Par peļņu šogad jāaizmirst

Saskaitot klāt ar vēl citas dārzeņu grupas, iesētās un iestādītās platības šogad samazinājušās par 3 hektāriem. Cik visā Latvijā, Lauku atbalsta dienests apkopos datus jūnija vidū. Tad arī vidējā tirgus cena dārzeņiem būs zināma līdz ar pirmajām ražām. Lauku konsultāciju centra prognoze gan ir slikta. Poļu, spāņu un nīderlandiešu dārzeņi maksās lētāk nekā Latvijas zemniekiem vispār ir izdevīgi izaudzēt.

”Smagi arī šajā sezonā, jo cenas īpaši nesola, ka var atšķirties no iepriekšējās sezonas, atsevišķos segmentos pat nedaudz zemāka par vairākiem eiro centiem. Pārbaudījums tas neapšaubāmi būs. Par peļņu runāt var pilnīgi aizmirst, šis gads vienkārši ir jāpārdzīvo,” prognozē Lauku konsultāciju centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvilis.

Dārzeņus ieved no Polijas, bet nodokļus nemaksā

Tikmēr, atgriežoties atpakaļ Dobeles novada zemnieku saimniecībā Dārzi, te aktualizē pelēkās ekonomikas iedragājošo efektu ar izveicīgiem pašmāju darboņiem.

”Ir daudzi, kas ar busiņiem atved no Polijas, tirgo kā pašu izaudzēto un par to nekādus nodokļu nemaksā. Līdz ar to viņi var to cenu stipri zemāku turēt dārzeņiem. Tā iekšējā konkurence, nav jau tā ka tikai visu ārzemju imports nosaka,” skaidro Laine Loce.

Šosezon lielākie cenu kari notiks par kartupeļiem. Te cena jau tiek prognozēta ap 6 eiro centiem. Mūsu zemniekiem tas nesedz pašizmaksu. Tomēr pamazām lielveikali mainot attieksmi un, lai arī dārgāk nekā importa, tomēr uzpirkšanā tomēr varētu dot priekšroku Latvijas produkcijai.

0 Komentāru