Cūku mēris ļāvis dažiem zemniekiem iedzīvoties, uzskata Valsts kontrole

Komentāri

Dzīres mēra laikā, tā varētu dēvēt Valsts kontroles revīzijas secinājumus par Āfrikas cūku mēra apkarošanai piešķirto miljonu tērēšanu.

Kopumā klasiskā cūku mēra un Āfrikas cūku mēra ierobežošanai papildu no valsts maka, daļēji piesaistot arī Briseles līdzekļus, atbildīgajām iestādēm piešķirti 13,9 miljoni eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Valsts kontroles ieskatā, ne visi no šiem līdzekļiem tērēti lietderīgi un ekonomiski. Piemēram, kompensācijas par visu cūku izkaušanu pienācās tiem saimniekiem, kuri nespēja īstenot striktos biodrošības pasākumus.

Tāpat uz kompensācijām varēja pretendēt īpašnieki, kuri biodrošības pasākumus nodrošināja, bet kuriem slimības dēļ bija ierobežota produkcijas tirdzniecība.

Foto

Tieši tirdzniecības traucējumu dēļ kompensācijās tika izmaksāts pusotrs miljons eiro. Tikmēr zemkopības ministrs lielāko daļu no pārmetumiem noraida.

Elita Krūmiņa, Valsts kontroles vadītāja:

Lauvas tiesu no šīs kompensācijas jeb 99% saņēma viena saimniecība, un te arī būtiski ir uzsvērt, ka patiesībā viena puse no šiem iznīcinātajiem jeb izkautajiem dzīvniekiem tika realizēti. Respektīvi saimniecība saņēma ienākumus gan kā kompensāciju, gan arī ienākumus no šīs gaļas pārdošanas, tātad dubultā ienākumus. Tas arī saimniecībai ļāva finanšu gadu beigt ar ievērojamu peļņu, kas bija 850 000 eiro.

Tikmēr Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs Valsts kontrolieres apgalvojumam nepiekrīt – “es tā negribētu piekrist, ka tur kāds īsti būtu iedzīvojies, bet nu revīzijas ziņojums ir revīzijas ziņojums”. “Mēs par 100% visus pārmetumus nenoraidām, bet nu noziedzība un viss pārējais – tas nu ir par platu teikts,” pauda Dūklavs.

Video

Lasi vēl