Citadelē liela ģimeņu interese par atbalstu pirmā mājokļa iegādei

0 Komentāru
Citadelē liela ģimeņu interese par atbalstu pirmā mājokļa iegādei
Foto: Linus Bohman/Flickr

Uz konsultāciju bankā Citadele par iespēju saņemt valsts galvoto hipotekāro kredītu pirmajā programmas dienā pieteikušās vairāk nekā 200 ģimenes, atzina bankas Privātpersonu kreditēšanas daļas vadītāja Baiba Tētiņa.

Viņa uzsvēra, ka iedzīvotāju interese par programmu ir liela un redzams, ka piesakās arī ģimenes bez bērniem, kurām valsts atbalsts pašreiz nav paredzēts.

“Jāņem vērā, ka šī ir tikai pirmreizēja pieteikšanās uz konsultācijām, lai ģimenes detalizēti iepazītos ar valsts galvojuma un kredīta nosacījumiem un banka vērtētu to atbilstību noteiktajiem standartiem hipotekārā kredīta piešķiršanai, galvenokārt izvērtējot klienta spēju kredītu atmaksāt,” teica eksperte.

Tētiņa atzina, ka ir pāragri prognozēt, cik no šīm ģimenēm, kas ir pieteikušās uz konsultācijām, atbildīs programmā izvirzītajiem kritērijiem valsts atbalsta saņemšanai un patiešām būs gatavas iegādāties mājokli.

Jau ziņots, ka no 15. janvāra ģimenes ar bērniem bankā Citadele var pieteikties atbalstam pirmā mājokļa iegādei, informēja bankā.

Iepriekš ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) informēja, ka aptuveni 200 ģimeņu ar bērniem atbalstam pirmā mājokļa iegādei šogad atvēlēti 332 678 eiro.

Šogad šai programmai atvēlēti 332 678 eiro, un šī summa ļauj uzņemties galvojumu saistības 1,33 miljonu eiro apmērā. Altum valdes priekšsēdētājs Rolands Paņko piebilda, ka šai programmai papildus iezīmēti 600 tūkst. eiro, kuru atvēlēšana būs atkarīga no tā, kā veiksies ar termiņuzturēšanas atļauju programmas ieņēmumiem.

Programma, kurai ģimenes ar bērniem varēs pieteikties bankā “Citadele”, paredz sniegt valsts galvojumu ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei vai būvniecībai. Galvojuma maksimālā summa būs atkarīga no bērnu skaita ģimenē.

Ja ģimenē ir viens nepilngadīgs bērns, galvojums būs 10%, bet ne vairāk kā 10 tūkst. eiro. Ja ģimenē aug divi nepilngadīgi bērni, maksimālais galvojuma apmērs būs līdz 15 tūkst. eiro. Ja ģimenē ir trīs un vairāk bērnu, galvojums būs 20%, bet ne vairāk kā 20 tūkst. eiro.

Līdz šim Citadele bija vienīgā banka Baltijā, kas jau piedāvāja hipotekārā kredīta veidu ar “nolikto atslēgu” principu. Līdz ar to banka ļoti īsā laikā spējusi pilnveidot savu piedāvājumu atbilstoši jaunajām izmaiņām Maksātnespējas likumā un ir gatava to piedāvāt Latvijas iedzīvotājiem.

Līdz ar “nolikto atslēgtu” principa ieviešanu visiem hipotekārajiem aizdevumiem bankā “Citadele” hipotekārā aizdevuma summa tiks piešķirta līdz 75% no nekustamā īpašuma vērtējumā noteiktās tirgus vērtības. Nepietiekošas līdzdalības gadījumā iespējams piedāvāt papildu nodrošinājumu – klientam vai trešajai personai jau piederošu nekustamo īpašumu. Kopumā bankas eksperti prognozē, ka ar šādiem nosacījumiem arī turpmāk hipotekārie kredīti būs pieejami.

2014.gada vasarā Ekonomikas ministrija izstrādāja valsts atbalsta programmu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem.  Tomēr programmas īstenošana nesākās, jo Saeima pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz no 2015.gada sākuma visiem no jauna izsniegtajiem hipotekārajiem aizdevumiem piemērot “nolikto atslēgu” principu, tātad kredīta ņēmējs varēs atdot ieķīlāto īpašumu un atteikties no savām saistībām. Šo grozījumu dēļ komercbankas vairs nevēlējās iesaistīties atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Tomēr tagad banka Citadele paudusi gatavību iesaistīties programmā.

0 Komentāru