Citadele, airBaltic, Liepājas Metalurgs! Izgāšanās un politiskais farss liek apšaubīt valdības spēju piesaistīt invesotrus

4 komentāri
Citadele, airBaltic, Liepājas Metalurgs! Izgāšanās un politiskais farss liek apšaubīt valdības spēju piesaistīt invesotrus
LETA

Šonedēļ pieredzētais politiskais farss ap nacionālās aviokompānijas airBaltic akciju pārdošanas darījumu ir jau trešais gadījums, kas nopietni liek apšaubīt Laimdotas Straujumas valdības profesionalitāti, kad jārisina sarežģīti investīciju darījumi, vēsta TV3 Ziņas.

Pēc Liepājas Metalurga pārdošanas pērn šogad kompānija balansē uz maksātnespējas sliekšņa, tikmēr Citadeles jaunie saimnieki nevajadzēja pat gadu, lai atpelnītu samaksāto. Neveiksmes lielajos investīciju darījumos atzīst gan paši politiķi, gan uzņēmēji. Tikmēr, iespējams, lielākais darījums Latvijas valdību vēsturē, vēl tikai top.

Piemēram, airBaltic un Citadeles gadījumos valdībai bija vairāki gadi, lai atrastu investoru, taču abas reizes lēmums tika pieņemts pēdējā brīdī, baidoties, ka Citadeli citādi pārdos Eiropas Komisija, bet airBaltic gadījumā – ka kompānija vienkārši bankrotēs.

Eksperti pārmet valdībai vīzijas trūkumus – piemēram,  airBaltic tika meklēts stratēģiskais investors, kas nodrošinātu kompānijas izaugsmi, bet atrasts finanšu investors, kas to redz tikai kā placdarmu krievu pasažieru lidmašīnu pārdošanai Eiropā. Problēma arī ir tā, ka investori nezina, ar ko valdībā runāt.

Anrijs Matīss, kas piedalījies visos trijos neveiksmīgajos darījumos, atbildību noveļ uz konsultantiem. Viņš uzskata, ka nevajadzēja sadarboties ar pašmāju baņķieriem no Prudentia, bet gan ar starptautiski atzītām auditorkompānijām ar lielāku pieredzi konkrētas nozarēs.

Atbildot uz ministra kritiku, Prudentia iepriekš pārmetusi ministriem bailes pieņemt izšķirošo lēmumu, kā rezultātā jāpieņem labākais variants no sliktākajiem.

Ja Straujumas valdība nekritīs pēc budžeta pieņemšanas, pastāv liela iespēja, ka pavisam drīz tā sāks jauna “megadarījumu”, kas varētu pārspēt visus iepriekšējos. Runa ir par Lattelecom un LMT apvienošanos, un tam sekojošu privatizāciju.

Oficiāli gan lēmums par to vēl tikai jāpieņem. Izšķirties par uzņēmumu apvienošanu valdību spiež LMT un Lattelecom otrs akcionārs Telia Sonera. Saskaņā ar neoficiālu informāciju tas apsver iespēju aiziet no Latvijas, un tāpēc vēlas iegūt maksimālu peļņu. Aizkulisēs tiek runāts, ka par akciju iegādi interesējas gan pašmāju uzņēmēji, piemēram, Andris Šķēle, gan viens no Krievijas bagātākajiem cilvēkiem Ališers Usmanovs, kuram jau pieder telekomunikāciju un interneta biznesi visā pasaulē.

Skaties video!

TOP komentāri

 • mr
  +2 +2 0

  mr

  Vecā slampa Straujuma pazudinās Latviju ar savam neadekvātajām darbībām. Tiešām to veceni zārkā nevar iebāzt?
 • haralds elceris
  +1 +1 0

  haralds elceris

  Ci†adele, airBal†ic, Liepājas Me†alurgs! "Liepājas Me†ālmurgs" tas, pie kura bosa Liepājas mēris Sesks piehaltūrēja par konsekutīvo tulku?
  inves†ori? Lēnumas valdības profe$$ionali†āte? dārgi nopirkt un lēti pārdot un smaksāt par konsultācijām 5 ļimōnus?
  "["Ci†adeles" pārdevēji] uzskata, ka viņi ir panākuši tādu vienošanos, kādu viņi ir panākuši!" © bremze Lēnuma
 • Edvīns Puķe
  +1 +1 0

  Edvīns Puķe

  Ja ir kas pārdodas, vai pārdod, pircēji atradīsies.
  Runa ir par cenu
  Latvijas ir zināma - 15 miljardi ārējā parāda.
  Vairak nedod, tas nozīmē, teritorija ar visiem "kukaiņiem" uz vairak nevelk :) #edvin

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl