Cilvēku zemās plūsmas dēļ Vecrīga kļuvusi nepievilcīga uzņēmējdarbībai

101 komentārs

Izīrē, iznomā, pārdod – šādus uzrakstus Vecrīgas komerctelpu logos nu var redzēt biežāk nekā “labākā pica pilsētā”. Pat ja telpu īpašnieki piešķir nomniekiem būtiskas atlaides, uzņēmēji vienalga nespēj segt īri un komunālos maksājumus. Kāpēc tā, un kā varētu apturēt Vecrīgas “izmiršanu”?

Tik daudz tukšu komerctelpu Vecrīgā nav bijis kopš ekonomiskās krīzes 2008. un 2009. gadā, – vērtē nekustamā īpašuma eksperti. Pandēmijas dēļ pazudis ir Vecrīgas galvenais klients – maksātspējīgais ārzemnieks.

“Vecrīga ir pats nepieprasītākais segments Rīgas centrā,” pauž ”Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītājs Ruslans Vengers.

“Nav cilvēku plūsmas – nav gājēju, nav tūristu, Rīgas viesu, kas ģenerē uzņēmējiem apgrozījumu. Uzņēmējdarbība buksē, stāv uz vietas,” atklāj ”Rent in Riga” vadītājs, komerctelpu nomas un tirdzniecības eksperts Jānis Lipša.

Ja logos ieliek uzrakstu ”iznomā” un telpas reklamē internetā, neviens pat nezvana un neinteresējas. Mazie uzņēmēji šobrīd neesot gatavi uzņemties sākotnējā ieguldījuma risku ar telpu remontu un iekārtošanu.

“Diemžēl tur ir tāds risks: “Ja nu nenostrādā un tūristu nav.” Samaksās, investēs, bet būs tukšums,” skaidro ”Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītājs.

Tieši to ar lielu nožēlu šobrīd piedzīvo šis dizaina apavu salona īpašnieks Vāgnera ielā. Atvēra veikalu vien pirms mēneša cerībā par ārvalstu tūristu skaita pieaugumu un vietējo iedzīvotāju vēlmi tērēt naudu, taču nu sev uzdod jautājumu – cik vēl ilgi tukšgaitā dedzināt naudu.

“Septiņu dienu laikā veikalā netika veikts neviens pirkums. Tā situācija ir dramatiska mazajiem uzņēmējiem. Vietējie iedzīvotāji negrib tērēt naudiņu, ne visi var tirgot savu preci interneta veikalos vai attālināti,” pauž itāliešu dizaina apavu veikala īpašnieks Andis Apšenieks.

Vecrīgas telpu nomas biznesa šā brīža stutētāji – zīmolu ķēdes un franšīzes, bāri un restorāni ar vasaras terasēm. Telpas masveidā līdz šim pametuši mazie specializētie veikali.

“Suvenīri vai kaut kādi aksesuāri. Viņiem nekāds bizness nenotika, un vienoties ar īpašniekiem par tālāko sadarbību nespēja rast nekādu kompromisu. Ja pat vienojās par telpu nomas atlaidēm, tad komunālie maksājumi vienalga jāveic, un to diemžēl nespēja,” teic ”Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītājs.

Grūtības atrast jaunus nomniekus ir pat līdz šim pašās pieprasītākajās komercielās – Kaļķu, Vaļņu, Audēju, Grēcinieku, Skārņu ielā. Nekustamo īpašumu ekspertus pārsteidz – šoreiz pat nedarbojas teorija, lai krīzi izmantotu kā iespēju iegūt telpas vislabākajās vietās.

“Pirms pandēmijas, ja nomnieki meklēja telpas uz top gājēju ielām, aktuāls bija viens piedāvājums. Tagad pandēmijā nomniekiem ir iespēja izvēlēties no trīs līdz pieciem piedāvājumiem tieši  aktīvākajās gājēju ielās,” vērš uzmanību ”Rent in Riga” vadītājs.

Lai Vecrīgas pamešanai pēdējais piliens tomēr nebūtu pārāk augstā nomas maksa, pat ja īpašnieks jau piemērojis 70% atlaidi, Rīgas dome apsver iespēju piešķirt būtiskas nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi komerctelpām pagrabstāvā un pirmajā stāvā.

“Ir bijusi tā doma, un jāskatās, kā to piemērot, ka pirmajam stāvām ir izdevīgāks nekustamā īpašuma nodoklis. Tas varētu būt motivators izīrētājam nolaist cenu vai ielaist iekšā īrniekus, kas agrāk nebija domājuši būt Vecrīgā,” norāda Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone.

Nekustamā īpašuma eksperti un Vecrīgas uzņēmēji saka, – vienīgais glābiņš šīs pilsētas ekonomiskajam pulsam ir tūristi. Daudz tūristu. Kā pirms pandēmijas sākuma.

101 komentārs