Cenas kāpj! Sviesta paciņas cena veikalu plauktos pārsniegusi 2 eiro

84 komentāri

Sviesta paciņas cena veikalu plauktos pārsniegusi divus eiro! Kāds ir iemesls šādām pēkšņām izmaiņām un vai tik augsta cena saglabāsies arī turpmāk?

Iespējams, daudziem iedzīvotājiem sviesta kārta uz maizes kļūs daudz plānāka, ir būtiski palielinājušās sviesta cenas, un tagad veikalu plauktos viena sviesta paciņa maksā vairāk nekā divus eiro.

Uzkavējoties pie sviesta stenda veikalā, LNT Ziņas novēro, ka pircēju roka pārsvarā stiepās pēc sviesta paciņas ar atlaidi vai sviesta, kas vēl nav sasniedzis 2 eiro robežu. Cenu kāpums nekad nav iepriecinošs, tomēr tādēļ cilvēki šo piena produktu nepārtrauks lietot, daži to darīs, iespējams, mazākos apjomos, – var secināt, aptaujājot veikalā sastaptos cilvēkus. Kopumā šobrīd tirdzniecības veikalos arī nav novērotas būtiskas pieprasījuma izmaiņas pēc sviesta.

Kādēļ mainās cenas?

Sviesta cenu izmaiņām veikalu plauktos ir ļoti liela saistība ar pasaules tirgus tendencēm, Eiropā pēc šiem piena taukiem ir strauji audzis pieprasījums. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja min, ka daļa vainas jāuzņemas zinātniekiem, kuri atkal mainījuši viedokli par to, kas ir veselīgs.

Inguna Gulbe
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja

Pirms daudziem gadiem tika uzskatīts, ka piena tauki nav veselīgi, ka holesterīna līmenis uzreiz ir augsts, rodas sirds un asinsvadu slimības un ka jāpāriet uz augu taukiem. Rūpniecībā tika ļoti daudz izmantota palmu eļļa, kas bija salīdzinoši lēta. Tagad parādījies viedoklis, ka palmu eļļa ir ja ne kaitīga, tad veselīga noteikti nē. Zinātnieki izteikušies, ka tieši sviests ir veselīgs un labs.

Tā rezultātā Eiropas tirgos sviesta cena šogad maijā bija par 81% augstāka nekā pirms gada, un šādas cenas nav bijušas daudzus gadus. Arī veikalu plauktos cenas cēlušas pakāpeniski jau kādu laiku. Veikals “Rimi” novērojis, ka vieni ražotāji cenas pagaidām cēluši par dažiem procentiem, bet citi to jau pacēluši par aptuveni 40%.

Tirgus tendenču vērotāju prognozes arī nav iepriecinošas – sviesta cenas tuvākajā laikā nesamazināsies, tieši pretēji – varētu pieaugt vēl.

TOP komentāri

 • Didzis Sedlenieks
  +36 +36 0

  Didzis Sedlenieks

  Drīz vajadzēs darīt kā padomju laikos - vairākas ģeimenes sametas degvielai un brauc uz lietuvu pēc sviesta. Tirgotāju muldēšana par sviesta popularitātes pēšņo kāpumu ir pilnīgas muļķības, nezkāpēc kaimiņvalstīs nekas tāds nav vērojams.
 • sāpe
  +35 +35 0

  sāpe

  Ēdīsim leišu sviestu.Bet kauna gan nava,piena cenas zemniekiem vis nekāpj.
 • ITms Mac'Vayn

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl