Komentāri

Briest kārtējās izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļu regulējumā. Pēc tam, kad pieņemts lēmums šo režīmu tomēr saglabāt, tiek meklēti veidi, kā palielināt mikrorežīmā strādājošo darbinieku sociālās garantijas. Viens no variantiem paredz ļaut maksāt lielāku atalgojumu – no pašreizējiem 720 uz 1100 eiro. Tā darbiniekiem automātiski tiktu nodrošināts minimālais sociālo iemaksu līmenis.

Uz kārtējo sēdi sanāca Nodokļu reformu vadības grupa, kam šomēnes jātiek skaidrībā ar jauno nodokļu politikas stratēģiju. Šodien konkrēti lēmumi gan netika pieņemti, tomēr iezīmējušies risinājumi kārtējām mikrouzņēmumu režīma izmaiņām.

Spītējot Pasaules bankas rekomendācijām mikrorežīmu likvidēt, Latvijas ierēdņi pastāv uz tā saglabāšanu. Tomēr krietni vien tiks iegrožoti kritēriji, tostarp, tiks samazināts mikrouzņēmuma pieļaujamais apgrozījums, kas šobrīd ir 100 000.

Viens no priekšlikumiem paredz sociālajām iemaksām novirzīt vēl lielāku mikrouzņēmumu nodokļa daļu, tomēr tiek apsvērta arī iespēja ļaut palielināt mikrouzņēmumu darbinieku algas, kas šobrīd nedrīkst pārsniegt 720 eiro mēnesī.

Mikrouzņēmumu režīms gan ir tikai viens no režīmiem, ko izmanto mazie uzņēmēji, un arī pārējos ir sistēmiskas problēmas, ko plānots atrisināt.

Tostarp, panākta konceptuāla vienošanās ieviest 5% sociālo iemaksas autoratlīdzības saņēmējiem. Saimnieciskās darbības veicējiem plānots ierobežot attaisnotos izdevumus. Tiks samazinātas lielās atšķirības patentmaksājumos.

Pašvaldību savienība tikmēr piedāvā daļu no mazajiem uzņēmējiem iekasētās nodokļu naudas novirzīt pašvaldībām. Lielāku skaidrību par izmaiņām mazo uzņēmēju darbības režīmos plānots ieviest nākamnedēļ.

Lasi vēl