Bijušā “Liepājas metalurga” teritorijas pirmpirkumā vērtēs tiesvedības riskus

0 Komentāru

Vai valsts ir jaunas tiesvedības priekšā “Liepājas metalurga” jautājumā – tāds ir jautājums pēc tam, kad Liepājas speciālā ekonomiskā zona 5. jūlijā izmantoja savas pirmpirkuma tiesības uz zemi, ko turku investori bija plānojuši iegādāties kopā ar kompānijas bijušo ražotni, vēsta TV3 Ziņas.

Nobremzēti turku investoru plāni atsākt ražošanu “Liepājas metalurgā”. Potenciāls drauds tiesvedībai.

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) valde vakar, 5.jūlijā, lēma izmantot pirmpirkuma tiesības uz daļu bijušās “Liepājas metalurga” teritorijas aptuveni 32 hektāru platībā. Cik var spriest, lēmums izmantot savas pirmpirkuma tiesības pieņemts, jo Liepājā nav lielas ticības turku investoram, savukārt turki tagad izvērtē veidus, kā aizstāvēt savas intereses.

Pēc kārtējā neveiksmīgā centiena metalurģijas milzi atdzīvināt tas jau ilgāku laiku bija valsts dibināta uzņēmuma “FeLM” pārraudzībā, taču pavasarī negaidīts paziņojums – Turcijas kompānija “Aslanli Metalurji” gatava ražošanu te atjaunot. Noslēgts līgums par “Liepājas metalurga” elektrotēraudkausēšanas kompleksa kustamās un nekustamās mantas pārdošanu. Taču līdz ar pirmpirkuma lēmumu turku plāni nobremzēti.

SEZ valdes priekšsēdētāja vietnieks norāda, ka šādi lemts, lai varētu rūpīgi izvērtēt plānoto uzņēmuma darbību un atbilstību vēlamajām prasībām vietā, kur veido jaunu, modernu un zaļu industriālo parku. Šīs gan neesot “Nē!” turku investoriem – teorētiski tie var slēgt nomas rezervācijas līgumu, iesniegt biznesa plānu, apliecināt naudas pieejamību un veikt ietekmes uz vides novērtējumu, pēc tam sākot darbību.

Jānis Vilnītis (LRA), Liepājas SEZ valdes priekšsēdētāja vietnieks

“Mans subjektīvais viedoklis ir tāds, ka, redzot, cik grūti bija iedot biznesa plānu, cik grūti bija saņemt informāciju, kas mūs pārliecinātu par jebkuru jautājumu. Man liekas, ka šis investors nav pieradis strādāt Eiropas Savienības valstīs.”

Pirmpirkums izmaksās aptuveni trīs miljonus eiro.

Liepājas SEZ valdē lēmums bija vienbalsīgs, kas nozīmē, ka pirmpirkuma tiesību izmantošanu atbalstīja arī valdības pārstāvji, tostarp no Ekonomikas ministrijas (EM), kas Latvijā ir galvenie atbildīgie par investoru piesaisti.

Ministrijas valsts sekretārs gan nesaskata šo kā šķēršļu likšanu investoriem. Pirms lēmuma piesaistīti juristi, lai vērtētu tiesvedības risku.

“Jūtamies gana droši, un vēlreiz atkārtošu, – esam atvērti sadarbībai, investīciju piesaistei,” tā EM valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Papildu sarunas ar SEZ investoriem ļaušot saprast optimālo nepieciešamo teritoriju.

“Protams, mēs esam nepatīkami pārsteigti,” norāda “Liepāja Steel” valdes priekšsēdētājs Guntars Senkāns.

Tā situāciju raksturo investoru pārstāvis Latvijā, jo īpaši attiecībā uz balsojumu SEZ sēdē no valsts pārstāvjiem, kuri paši šo kompleksu pārdevuši. Par potenciālu tiesvedību gan pagaidām vēl runā piesardzīgi.

“Tā būtu spekulācija, ja es teiktu, ka mēs jau esam gatavi tiesu darbiem. Vajag izvērtēt šos motīvus. Ja tā ir konstruktīva sadarbība, kāpēc lai vajadzētu tiesāties?” retoriski vaicāja Senkāns.

Pat tālāko investori lems, kad būs iepazinušies ar pilnu Liepājas SEZ lēmumu.

0 Komentāru