Bēgot no Lukašenko režīma represijām, desmitiem Baltkrievijas uzņēmumu izteikuši vēlmi pārcelties uz Latviju

2 komentāri
Bēgot no Lukašenko režīma represijām, desmitiem Baltkrievijas uzņēmumu izteikuši vēlmi pārcelties uz Latviju
REUTERS / SCANPIX

Bēgot no Aleksandra Lukašenko režīma represijām, desmitiem Baltkrievijas uzņēmēju izteikuši vēlmi pārcelt savu darbību uz Latviju. Palielinājies arī cilvēku skaits, kas lūguši Latvijai politisko patvērumu un cita veida palīdzību.

Nedēļas laikā Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sniegusi konsultācijas vairāk nekā 100 Baltkrievijas uzņēmumiem, kuri nopietni izvērtē iespēju par savas darbības pārcelšanu uz Latviju.

“Mēs esam nonākuši pie 23 uzņēmumiem, kas ir prioritārā liste. Papildus ir vismaz 70 uzņēmumi zvanījuši, lai noskaidrotu par iespējām. Pamata arguments ir darbinieku drošība, par ko uzņēmēji interesējas. Visvairāk tie ir augsto tehnoloģiju uzņēmēji, pret kuriem ir vērstas zināmas represijas. Ja arī pret konkrētiem uzņēmumiem nav vērstas represijas, kopējais uzņēmēju noskaņojums gan darbinieku vidū ir ļoti liela neziņa un bažas,” norāda LIAA direktors Kaspars Rožkalns.

LIAA atklāj, ka rēķinoties ar to, ka situācija Baltkrievijā tuvākajā nākotnē neuzlabosies un šādi pieprasījumi kļūs vairāk – patlaban tiek strādāts ciešā sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, robežsardzi, finanšu uzraudzības un citām institūcijām, lai sagatavotu atbilstošu un praksē pārbaudītu ceļa karti tiem uzņēmējiem, kuri lems par labu Latvijas piedāvājumam.

“Pirmie jau ir pagājušās nedēļas ietvaros atbraukušie uzņēmumi vadītāji, šonedēļ iebrauc vēl. Mēs runājam par desmit uzņēmumiem, kuri pavisam nopietni šonedēļ pieņems lēmumu. Un vēl ir tie 23, kuri lemj par daļēju vai pilnīgu pārcelšanu, un Latvija ir viņu īstajā “listē”. Mēs pie esošās kapacitātes varam nodrošināt atbalstu 100 cilvēkiem nedēļā, kas ir pietiekami iespaidīgi,” teic Rožkalns.

Tikmēr Ārlietu ministrijā vērsušies vairāki desmiti cilvēki, kuri lūguši politisko patvērumu mūsu valstī. Šo cilvēku drošības dēļ ministrija nekomentē konkrētus gadījumus un skaitu.

“Ārlietu dienesta pirmā prioritāte ir palīdzēt visiem tiem, kuriem ir nepieciešama palīdzība. Paātrinātā kārtā piešķiram vīzas, bet, lai lūgtu politisko patvērumu, tas ir nepieciešams un to var darīt, vēršoties ar iesniegumiem robežsardzē. Ja šim procesam ir nepieciešama arī vīza, tad ārlietu dienests to izsniedz. Tie ir gadījumi, kas patiešām šajās pēdējās nedēļās tiek apstrādāti ārlietu dienestā. Ne visi gan beidzas ar patvēruma piešķiršanu. Ja mēs secinām, ka ir apdraudēta drošība vai dzīvība šiem cilvēkiem, tad ļoti ātrā veidā var iegūt vīzu ieceļošanai Latvijā,” norāda Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris.

Jau vēstīts, ka valdība piešķīrusi 150 000 eiro atbalsta sniegšanai Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai un neatkarīgajiem plašsaziņas līdzekļiem. Par šiem finanšu līdzekļiem ministrija organizē arī medicīnisko, juridisko un psiholoģisko atbalstu Lukašenko režīma vajātajiem.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā