Bažas par kūdras substrāta ražošanas nākotni pēc Eiropas jaunās regulas

1 komentārs
Bažas par kūdras substrāta ražošanas nākotni pēc Eiropas jaunās regulas
ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Latvijas Kūdras asociācijai, dārzkopības un lauksaimniecības speciālistiem ir bažas, ka klimata mērķu vārdā Eiropas Komisija drīzumā ierobežos kūdras substrāta ražošanu, kūdru klasificējot kā fosilo kurināmo bez iedziļināšanās kūdras izmantošanā augsnes substrāta dārzniecībā radīšanā, vēsta TV3 Ziņas.

Ja no ilgtspējīgu nozaru saraksta Eiropas Komisija (EK) izsvītros ārā kūdras ieguvi, kūdras substrāta un kūdras pakaišu ražošanu, tās zaudēs atbalstu. Latvijas Kūdras asociācija saka, – kūdras ražotāji nesaņems nekādu finansējumu no Eiropas fondiem, arī bankas vai nu atteikšot kreditēšanu, vai tā būs ar neizdevīgi augstiem procentiem. Tādā gadījumā, piemēram, nevarēs modernizēt kūdras produktu rūpnīcas. Un, ja kūdras nozare nebūs ilgtspējīgas saimnieciskās darbības klasifikatorā, naudu neieguldīšot arī investori.

Visa iepriekš minētā dēļ pēc 2023. gada būšot apgrūtināta iespēja nopirkt kūdras substrātus vai arī plaukta cena būs ļoti augsta. Tas satrieks dārzkopību un lauksaimniecību.

Ingrīda Krīgere, Latvijas Kūdras asociācijas valdes locekle

“Ja iesim uz veikalu un dārzeņi vairs nemaksās trīs vai pieci eiro kilogramā, bet trīs reizes dārgāk, jautājums – vai mēs varēsim to iegādāties. Ja šīs kūdras nebūs, nebūs pieejama, bankrotēs vairākas stādu audzētavas, arī dārzkopības sektors cietīs, ietekme būs ļoti liela arī uz mums kā iedzīvotājiem.”

Bez kūdras dārzkopība nevar eksistēt, jo dārzkopība 100% pastāv uz kūdras izmantošanas. Tas ir substrāts, kurā viss tiek audzēts. Mēs to puķi nevarētu izaudzēt, jo, redziet, te ir 100% kūdra.

Jāņa Aldermaņa dārzniecība ir satraukta, vai tiešām Latvijas atbildīgās iestādes pietiekami skaidrojušas Eiropas Komisijai, ka kūdra nav tikai fosilais kurināmais. Latvijā to 99,9% izmanto kūdras substrāta ražošanai. Un Latvija eksportē dārzniecībā nepieciešamo kūdru uz 116 valstīm. 30% visas Eiropas dārzkopība turas uz Latvijas kūdru.

Vija Rožukalne, SIA ”Jāņa Aldermaņa dārzniecība” direktore

“Ja nebūs substrāta, kur stādīt augus, tad acīmredzot būs jāizmanto mākslīgi veidoti polimēri, arī vatē tomātus audzē. Mēs tad vēl tālāk aiziesim no tās dzīvās dabas, un rezultātā viss kļūs arvien sintētiskāks.”

Ja pēc diviem gadiem tiešām kūdras substrāts kļūs mazāk pieejams vai dārgāks, mazās saimniecības un cilvēki savos piemājas dārzos nespēs dārzeņus vai puķes audzēt minerālvatē vai kokosa šķiedrās. Tas prasa specifiskas zināšanas, aprīkojumu.

Mārīte Gailīte, biedrības ”Latvijas dārznieks” vadītāja

“Tas nav domāts ikvienai tantītei, kas grib izaudzēt mazdārziņā tomātus. Kur viņi ņems zemi? No kurmja rakumiem? Ziniet, no kurmja rakumiem var izaudzēt piecu stādiņus, bet kvalitāte tiem stādiņiem būs briesmīga. Ielikt tomāta sēkliņu zemē – sadīgt tur kaut kas sadīgs, bet normālu ražu tur nav iespējams izaudzēt.”

Šī trauksme esot nevietā, – saka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Tā Eiropas Komisijai esot jau vairākkārt izskaidrojusi, ka Latvija ir būtisks puzles gabals Eiropas dārzkopībai. Ministrijā sola – nepienākšot tāda diena, kad dārzkopjiem, koku audzētājiem nebūs kūdras substrāta likšanai podiņos

Rudīte Vesere, VARAM vides aizsardzības departamenta direktore

“Nekur nav teikts, un arī Eiropas Komisija (EK) nav nekur paudusi viedokli, ka tiks ierobežota kūdras ieguve un izmantošana citiem mērķiem, kas nav saistīti ar enerģētiku. Šobrīd mēs nesaskatām pamatu lielām bažām, ka kūdras izmantošana nenotiks un izmantošanai nebūtu nekādas iespējas. Vairākkārt jau ir bijušas sarunas ar EK pārstāvjiem par mūsu nozares īpašo statusu, šie viedokļi ir stāstīti Eiropas Komisijai. Mūsu ieskatā, mēs esam darījuši visu, lai tas būtu un nekur nav bijusi tāda iniciatīva, ka kūdras ieguve vispār nebūs un nekas nenotiks.”

Lai arī valsts pozīcija ir pausta Eiropas gaiteņos, Kūdras asociācija saka – vienalga uzņēmējiem, biedrībām savas bažas vēlreiz jāatgādina Eiropas līmeņa sabiedriskajā apspriešana, kas noslēdzas rīt, 24. septembrī.

1 komentārs