Uzņēmēji pauž bažas par iespējām ieviest jaunos kases aparātu noteikumus

0 Komentāru
Uzņēmēji pauž bažas par iespējām ieviest jaunos kases aparātu noteikumus
FOTO: LETA

Starp Valsts Ieņēmumu dienestu (VID) un daļu uzņēmēju izveidojusies viedokļu sadursme. Nolūkā sekmēt nodokļu ieņēmumus, apkarot ēnu ekonomiku un mazināt krāpšanas gadījumus mazumtirdzniecībā, VID iecerējis ieviest jaunās prasības kases aparātiem un kases sistēmām. Tikmēr uzņēmēji satraucas par papildu izmaksām, kas radīsies nomainot esošos aparātus.

Nodokļu iekasētājiem, sēžot pie viena galda ar biznesa lobiju, šodien bija jāatbild uz jautājumu – vai negodīgu tirgotāju dēļ jāmaksā visai nozarei.

20,5% mazumtirdzniecības uzņēmumu un gandrīz divdesmit procentu pakalpojumu sniedzēju atrodas ēnu ekonomikā, krāpjoties ar kases aparātiem. Valstij kopumā radot 378 miljonus eiro zaudējumus.

Pretlikumīgā iejaukšanās kases aparātu sistēmās ļauj uzņēmējiem apzināti samazināt reģistrēto apgrozījumu nolūkā maksāt mazāku PVN un uzņēmuma ienākuma nodokli. Kopš 2011.gada situācija ir tikai pasliktinājusies.

Valsts Ieņēmuma dienests ir pārliecināts, ka ar likuma spēku likt nomainīt viegli manipulējamos kases aparātus un kases sistēmas pret modernākiem ar elektornisko kontrollenti situāciju uzlabos. Taču Tirdzniecības un rūpniecības kamera šodien iebilda, sakot – uzņēmēju izdevumi jauno hibrīd-aparātu un sistēmu pirkšanā būšot liekāki nekā valsts ieņēmumi nodokļos.

Piemēram, izdevniecība Zvaigzne ABC jau aprēķinājusi, vienas kases sistēmas nomaiņa izmaksās vairāk nekā grāmatnīcas Līvānos apgrozījums divos mēnešos kopumā.

Valsts Ieņēmumu dienests cer, ka jaunā prasība stāsies spēkā no nākamā gada jūlija, tikmēr Darba devēju konfederācija to sauc par pārāk sasteigtu.

Nodokļu iekasētāji gan steidz mierināt – jaunie un krāpniecību uzrādošie kases hibnrīdaparāti un kases sistēmas būs jāpērk, ja gada apgrozījums sasniedz un ir vairāk par 200 tūkstošiem eiro.

Piemēram, nevis visa lielveikalu ķēdes kopējais, bet gan katra atsevišķā veikala apgrozījums. Kases aparātu tirgotāji, kuriem jaunie noteikumi nesīs līdz pat 14 miljoniem eiro peļņu, jo būs jānomaina 63 tūkstoši 300 ierīču, diemžēl negodīgos biznesmeņus tas vienalga līdz galam neizskaudīs.

Tuvāko gadu laikā VID vēl neplāno sekot citu valstu piemēram, liekot ar likuma spēku nomainīt kases aparātus un kases sistēmas, kur reģistrētie darījumi pa tiešo caur internetu nonāk pie nodokļu iekasētājiem. Valsts Ieņēmumu dienests arī turpmāk veiks tematiskās pārbaudes klātienē.

0 Komentāru