Bankas Citadele akcionāri ievēlējuši jaunu padomi

Komentāri

Bankas Citadele jaunie akcionāri šodien ievēlējuši kredītiestādes jaunu padomi, kurā nomainīti visi līdzšinējie Privatizācijas aģentūras pārstāvji. Līdz ar to noslēdzies teju divus gadus ilgušais bankas pārdošanas process. 

Ministru prezidente Laimdota Straujuma to sauc par veiksmīgu, jo izdosies atgūt visus Parex labajā daļā ieguldītos vairāk nekā 350 miljonus eiro. Tikmēr bankas vadība sola, ka, noņemot valsts bankai noteiktos ierobežojumus, tā varēs īstenot mērķi kļūt par vadošo mazo un vidējo uzņēmumu kreditētāju visā Baltijā.

Bankas Citadele pārdošana ir noslēgusies veiksmīgi, ņemot vēra Ukrainas krīzi, kas būtiski mazināja investoru interesi par banku iegādi reģionā. Par to pārliecinātas augstākas valsts amatpersonas. Tikmēr nu jau privātas bankas prezidents sola, ka Citadele kļūs par vadošo

Visticamāk jauno bankas Citadele padomi vadīs Tims Kolins, kurš kopā ar Slavenāko no investoriem bijušo ASV Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētāju Polu Volkeru nākamnedēļ ieradīsies Latvijā, lai pašu acīm apskatītu pirkumu. Par banku saņemtie 74,7 miljoni eiro gan nepaliks valsts budžetā. Tie  pārskaitīti Eiropas rekonstrukcijas un attīstības bankai, kas 2008. gada nāca Latvijas valstij talkā, neveiksmīgi glābjot Parex banku. Pēc tās bankrota  ERAB piekrita palīdzēt izveidot Citadeli, pretī saņemot garantijas par Parex zaudēto miljonu atmaksu. Tagad parāds jādod.

Lai arī no bankas Citadele pārdošanas valsts neko nenopelnīs, Straujuma uzskata, ka epopeja noslēgusies veiksmīgi.  2017.gadā Privatizācijas aģentūrai tiks atmaksāta visa bankas subordinētajā kapitālā ieguldītā nauda. Saskaņa ar valdības aprēķiniem šajā brīdi, tiks atgūts viss Citadelei sniegtais valsts atbalsts – 378 miljoni eiro. Cerībām nopelnīt, svītru pārvilkuši starptautiskie notikumi.

Šobrīd netiek prognozēts, ka jaunie akcionāri vēlējušies mainīt līdzšinējo bankas vadību, kas pērn nodrošina vairāk nekā 30 miljonus eiro lielu peļņu. Galvenais izaicinājums būšot kļūt par lielāko maza un vidēja biznesa kreditētāju reģionā.

Tas gan nenozīmējot, ka Citadele  masveidīgi Latvijas ekonomika ieguldīs jauno investoru nopelnīto naudu. Ar ko tas var beigties, skaidri parāda trekno gadu piemērs, kad līdzīgi rīkojās skandināvu bankas. Savu darbību turpina arī Parex bankas sliktā daļa – Reverta, kura turpina mēģināt atgūt bankas problemātiskos kredītus, lielāku daļu no kuriem valsts būs spiesta norakstīt zaudējumos.

Lasi vēl