Augusta lietavas pievīlušas vīnogu audzētājus; raža šogad viduvēja

1 komentārs

Vīnogu ražai šoruden bija jābūt ļoti labai – vasaras pirmie divi mēneši, kad laiks bija karsts un sauss, šīm siltumu mīlošām ogām ļoti patika. Augusta lietavu dēļ cerības nepiepildījās. Tomēr bez ražas Latvijas vīnogu audzētāji nepalika un aktīvi gatavojas 11. septembra Vīnogu izstādei Bauskā, stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Viens no lielākajiem vīnogu audzētājiem Gatis Kužums ir norūpējies, jo pat Vīnogu izstādei gatavoties nav viegli. No katra ķekara jāizgriež ar šķērēm vairākas sapuvušas ogas.

Tam par iemeslu ir lietains laiks, kas Latvijā bijis pēdējos mēnešus, kā arī lapsenes.

Skaistākos ķekarus, kas 11. septembrī tiks aizvesti uz izstādi, no lapseņu uzlidojumiem glābj īpaši maisiņi. Šis gads ir viens no sliktākajiem, kas ir bijis, norāda Gatis: ”Augusts mūs apmānījis, bet šis ķekars ir paglābts vismaz maisiņu dēļ, lapsenes nav apskādējušas.”

Bet ir arī tādi vīnogu ķekari, kas Gati ļoti apmierina: ”Kišmiš citronnij” ir ļoti perspektīva bezsēklu šķirne ar ļoti patīkamu citrona muskatu smaržu. Ķekari arī ir ļoti skaisti.”

Gata Kužuma vīna dārzos aug 500 šķirnes, un viņam ir viena no lielākajām galda vīnogu kolekcijām. “Uz izstādi no tām aizbrauks aptuveni 200,” Gatis stāsta.

”No mūsu 500 šķirņu kolekcijas 200 dosies uz izstādi. [Un ar 300 kas notiks? – red.] Ar tiem notiek vēl mēģinājumi, kas tikai vēl sāks ražot, tādas, kas ir sabojātas, kas ir agrākas, kādas ir noražojušas. Daļa vīnogu tiek audzētas arī siltumnīcās. Jo tādā veidā laikapstākļi šos sulīgos un sauli mīlošos augļus neietekmēs,” norāda Gatis.

”Siltumnīcā šis gads izskatās cerīgāks,” stāsta Kristīne Kužuma.

Šī vīnogu sezona aizritēja mierīgi un cerīgi, kamēr nebija pienācis augusts.

Pavasaris šogad bija vēls, bet, par laimi, kad sāka augt vīnogas, salnu nebija. Tikpat labvēlīgi ar sausumu un siltumu bija jūnijs un jūlijs. Taču augusts iepriekšējo mēnešu sniegumu sabojāja.

Augustā sākās slimības, piemēram, miltrasa. Tās pagaidām pierimušas, taču rada bažas par nākamā gada ražu.

”Tur, kur nebūs lapas, dzinumi nenobriedīs, ja būs silta ziema, tad izdzīvos, bet, ja vēsāka, neizdzīvos līdz nākamajam gadam. Bet nevajadzētu gausties, raža jau būs; cik liela, pateikt varēs, kad tā būs novākta. Bet reāli esam savākuši lielu kolekciju,” norāda Vīnkopju un vīndaru biedrības valdes priekšsēdētājs Ričards Ivanovs.

Tikmēr ir arī iepriecinoša ziņa – vīnogu audzētāju skaits arvien pieaug. Vīnogu platības pēdējo desmit gadu laikā divkāršojušās, sasniedzot vismaz 30 hektāru.

1 komentārs