Arvien vairāk Latvijas uzņēmumu kļūst muzikāli, pieprasot licences mūzikas atskaņošanai

2 komentāri
Arvien vairāk Latvijas uzņēmumu kļūst muzikāli, pieprasot licences mūzikas atskaņošanai
FOTO: Flcikr

Pēc skandalozajiem gadījumiem, kad neautorizēta mūzikas atskaņošana dažiem uzņēmumiem beidzās ar pamatīgiem šķēršļiem biznesam, šobrīd būtiski palielinājies izsniegto licenču skaits radio un mūzikas ierakstu atskaņošanai veikalos, kafejnīcas, birojos un citās publiskās vietās. Turklāt tagad to var izdarīt daudz vieglāk. 

Vai veikaliem, kafejnīcām, birojiem un citām publiskām vietām ir vai nav mūzikas klausīšanās licence, nav valsts un pašvaldības policijas prioritāšu augšgalā. Specializētos reidos viņi nedodas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mūzikas licenču pārbaudes tiek veiktas tikai sūdzību retos saņemšanas gadījumā un vispārējo pārbaužu laikā. Pērn Latvijā sastādīts 121 administratīvā pārkāpuma protokols, un 84 no tiem Rīgā. Tālāk lietu nodod tiesai, kas naudas sodu lemj amplitūdā no viena eiro līdz septiņiem tūkstošiem.

”Visas soda naudas, kas tiek uzliktas, viņas jau nenonāk pie mums, viņas nonāk valsts kasē. Līdz ar to, mēs pat tā globāli neesam tik ļoti ieinteresēti, lai tiktu saliktas šīs soda naudas, jo mums tas neko nemaina,” norāda LaiPA izpildproducente Liena Grīna.

Taču būt pieķertam atskaņot mūziku publiskā vietā bez atļaujas var novest uzņēmumus līdz kraham.

Pirms trim gadiem tieši martā mēs aizvērām šo vietu dēļ starpgadījuma ar AKKA/LAA, jo klausījāmies radio Klasika, izrādās, bez licences.

Renāte Pablaka, nu jau bijušā telpaugu apmaiņas punkta Mājas Svētība īpašniece, joprojām nav nomaksājusi toreiz uzlikto 500 latu sodu. Tiesvedība arī vēl turpinās, jo katru tiesu instanci joprojām pārsūdz. Sākotnēji ticis arestēts arī viņas bankas konts. Renāte uzskata – ja radiostacijas jau pašas maksā gan autoratlīdzības, gan par blakustiesībām, tad kāpēc vēl pašiem radioklausītājiem veikalos, kafejnīcās un citās publiskās vietās būtu vēl jāmaksā.

Nespējā nomaksāt sodu, Renātes aizslēgtā veikaliņa gadījums bija mācība daļai uzņēmumu, un kopš tā brīža autoratlīdzību organizācijā AKA/LAA un blakustiesības pārstāvošajā Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībā ir būtiski pieaudzis uzņēmumiem izsniegto radio un mūzikas atskaņošanas licenču skaits. Tas tiek skaidrots arī ar noslēgtajiem jumta līgumiem ar dažādu nozaru asociācijām, kas mudina biedrus iegādāties mūzikas licences. To cena atkarīga no publiskās vietas kvadratūras.

”Ja jūsu mazā bodīte ir līdz 30 kvadrātmetriem, tad jums ir viens maksājums gadā, jo mēs jau pirms trīs gadiem ieviešam samazināto maksājumu šādām mazām bodītēm, un šis maksājums bija 20 lati gadā, tātad 25 eiro gadā vienreizējais maksājums. Tātad tas mazai bodītei līdz 30 kvadrātmetriem,” piebilst LaiPA izpildproducente.

Ja publiskā telpa ir lielāka par 30 kvadrātmetriem, tad maksa ir 11 eiro katru ceturksni, plus vēl viena licence ir jāpērk no AKKA/LAA.

Tieši no AKKA/LAA autoratlīdzībām, piemēram, ir atteicies mūziķis Gačo. Viņa menedžments skaidro – viņi principiāli nevēlējās būt shēmā, kur no klausītāja veikalos, kafejnīcās, birojos un citviet tiek prasīta nauda par viņu mūzikas klausīšanos.

Tikmēr citu Latvijas mūziķu menedžmentu, piemēram, grupām Prāta Vētra un Carneval Youth, norāda – laikā, kad būtiski kritis pārdoto mūzikas kompaktdisku apjoms, jebkuri ienākumi dziedātājiem un grupām ir kļuvuši svarīgi.

TOP komentāri

 • maijvabole
  0 0 0

  maijvabole

  man draugam kafejnīcā griezās tikai ziņu kanāls - bbc, jo kafejnīca bija pie lidostas. licence vajadzīga nebija, tā ka te nemaisi gaisu.
 • spalva
  0 0 0

  spalva

  Un vai tad akka/laa un laipa atstāj izvēli? Es uzskatu,ka mūzika un ne tikai mūzika ,bet arī ziņas un ir nepieciešamas,lai cilvēks būtu informēts. Un arī gribās,lai nevarētu dzirdėt privātas sarunas,ko nevienmēr vajag dzirdēt. Un kur vēl stress,kas rodas darbā? Un par to mēs maksājam lielu naudu. Un visu cieņu Gačo!

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl