Āra terašu atvēršana: Covid-19 ierobežojumos valdība un Saeima vairs nav uz viena viļņa

8 komentāri

Ilgāku laiku manāmās domstarpības starp valdību un Saeimu par to, kā labāk vadāma Covid-19 krīze, nu jau kļuvušas pavisam uzskatāmas. Pretēji Ministru kabineta nostājai Saeima ceturtdien lēma no 7. maija atļaut ēdināšanu ārā.

Patlaban ēdināšanas vietās atļauts maltīti iegādāties vien līdzi ņemšanai. Tad nu tālāk izsalkušie dodas savu guvumu apēst, kur nu kurais. Kāds uz tuvējo parku, kāds uz automašīnu, kāds piesēž vienkārši ielā. Nozare jau kopš marta cenšas panākt atļauju atvērt terases, lai pircēji varētu piesēst un paēst turpat blakus ēdināšanas vietai ārā.

Uzņēmēju centieni gan nesekmīgi. Pirmdien attiecīgu priekšlikumu noraidīja valdības paspārnē esošās Operatīvās vadības grupā, savukārt otrdien Ministru kabinets nolēma, ka pieaugušas saslimstības apstākļos vispār nebūtu prāta darbs tuvākajā laikā ierobežojumus pārskatīt.

Saeima gan citās domās. Deputāti gandrīz vienbalsīgi atbalstīja priekšlikumu atļaut ēdināt ārā atbilstoši valdības noteiktām epidemioloģiskās drošības prasībām.

“Jautājums ir, kādēļ mūsu valdība jau kuro nedēļu nav spējīga pieņemt šo lēmumu. Tas sakņojas pašā principā, ar ko atšķiras nīkuļu domāšana no uzņēmīgu cilvēku domāšanas. Nīkuļi izaicinājumus risina, mēģinot mukt projām no riskiem – uzņēmīgi cilvēki skatās, kā tos vadīt,” saka “Saskaņas” deputāts Ivars Zariņš.

“Viens skaidrs – labi, āra terasē kontrolētā veidā ēst nedrīkstēs, cilvēki izvēlēsies gluži citas alternatīvas metodes – parkos uz soliņiem,” saka ZZS pārstāvošais deputāts Viktors Valainis.

“Ēšanu cilvēkam, kas ir viena no pamatvajadzībām, neviens nav atcēlis un neatcels. Izlikšanās, ka cilvēki pēkšņi visi ir apguvuši virtuves… tātad ēdiena gatavošanas prasmes mājās, ir nu, es teiktu, nu diezgan naivas. Naivas. Tā nav! Tātad… un, ka visi pasūta, īpaši reģionos, kur nav pieejams ne “Bolt”, ne “Wolt”,” saka JKP deputāts Krišjānis Feldmans.

Ministru kabinetam vēl varētu būt jālemj, kādas būs šīs epidemioloģiskās drošības prasības ēdināšanai ārā. Iepriekš tās prasības paredzēja ierobežotu cilvēku skaitu pie viena galdiņa, attālumu starp tiem un limitētu darba laiku.

Saeima arī lēma atcelt daļu no valdības noteiktajiem ierobežojumiem braukšanas mācībām ar mopēdu vai motociklu. Paralēli deputātu lēmumu noritēja Ministru kabineta sēde.

“Mēs te sēdē sēžam. Es nezinu, kādi bija grozījumi. Es arī nesaprotu, kas notiek brīdī, kad Saeima pārņem Covid-19 vadību. Tam ir man grūti prognozējamas sekas gan juridiski, gan, protams, epidemioloģiski,” vērš uzmanību premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Attiecībā uz ēdināšanu ārā vienlaikus valdībai ir tiesības atkarībā no epidemioloģiskās situācijas uz noteiktu laiku apturēt šo pakalpojumu sniegšanu.