Aptieku īpašnieki: Ideja par aptieku pieejamības uzlabošanu pēc stingrāka to regulējuma ieviešanas ir iluzora

1 komentārs

Veselības ministrija pieķērusies arī ar Covid-19 nesaistītai tēmai, proti, aptieku tīkla regulējumam, rosinot turpmāk puskilometra rādiusā ap jau esošām aptiekām liegt atvērt jaunas, bet nelielās apdzīvotās vietās ļaut darboties tikai vienai aptiekai, ar ko ir cerība aptieku tīklu sakārtot un konkurenci padarīt godīgāku, lai gan aptieku īpašnieki brīdina, – notiks pretējais, vēsta TV3 Ziņas.

Nereti novērojama situācija, ka vienā krustojumā atrodas vairākas aptiekas vai pavisam netālu – pat vairākas filiāles no viena tīkla. Lai dominējošo stāvokli mazinātu un izretotu aptiekas tālāk citu no citas, bet tuvāk iedzīvotājiem, Veselības ministrija rosina mainīt izvietojuma kritērijus. Proti, puskilometra rādiusā ap jau esošu aptieku aizliegt atvērt jaunu.

“Mēs saskaramies ar sekām – nebija nekāda regulējuma. Ne ģeogrāfiskā, ne demogrāfiskā regulējuma. Aptieku skaits viens no lielākajiem Eiropā. Kur izdevīgāk, tur komersants nāk, bet ir vietas, kur aptieku nav. Mūsu mērķis panākt izkliedētāku, lai tuvāk dzīvesvietai,” skaidroja VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere.

Tas gan nenozīmē, ka jāslēdz kāda no jau esošām aptiekām, kas izvietota pārāk blīvi. Ierobežojumi attieksies tikai uz jaunu aptieku atvēršanu.

Aptieku īpašnieki gan nav mierā. Ar ministriju tikušies un runājuši vairākkārt, bet pēdējo grozījumu redakciju ministrija aptiekām nemaz neesot rādījusi.

“Ideja, ka aptieku pieejamība būs lielāka, ir iluzora. Jā, tā ir tiesa, ka aptiekas tiek vērtas tur, kur ir ekonomiski pamatota vieta! Kāpēc lai tā nebūtu? Cilvēki balso ar kājām, turp dodas. Tas viss ir tieši tādās vietās, būtu īpatnēji, ja tur aptieku būtu mazāk vai jāstāv rindās,” stāsta Latvijas Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Ja nevarēs atvērt jaunu filiāli Rīgā, tas nenozīmē, ka tādu atvērs, piemēram, Ludzā, skaidro asociācijā. Turklāt pandēmija cilvēkiem iemācījusi arī medikamentus arvien biežāk iegādāties internetaptiekās. Ministrija gan paliek pie sava – nezinot nevienu valsti Eiropā, kur aptieku darbs nav regulēts.

Gala lēmums par stingrāku aptieku tīkla regulēšanu vēl jāpieņem valdībai tuvāko nedēļu laikā.

Latvijā ir tuvu pie 800 aptiekām. Vienas ekonomiskajai pastāvēšanai vajag vismaz 400 cilvēku, tāpēc to skaitam būtu jāsamazinās vairāk nekā par trešdaļu.

Lasi vēl: 500 metru rādiusā ap strādājošu aptieku nevarēs atvērt jaunas aptiekas

1 komentārs