Analītika: vai kādam jāatbild, ka airBaltic gandrīz nopirka Sukhoi lidmašīnas?

Pievienot komentāru
Analītika: vai kādam jāatbild, ka airBaltic gandrīz nopirka Sukhoi lidmašīnas?
LETA

Valdība šonedēļ no valstij piederošās aviokompānijas airBaltic biznesa plāna izņēma tur paredzēto Krievijā ražoto lidmašīnu Sukhoi iegādi. Tas notika pēc mēnesi ilgušām publiskajām diskusijām, kas sākās pēc valdības lēmuma aviokompānijai piesaistīt ar Krieviju saistīto vācu investoru Ralfu Dīteru Montāgu Girmesu.

Vēl novembra beigās Ministru prezidente Laimdota Straujuma nevarēja garantēt, ka airBatlic neiegādāsies lidmašīnas no Sukhoi, kas ir ar sankcijām pakļauto Krievijas militāri rūpniecisko kompleksu saistīs uzņēmums.

Nākamajā nedēļā jau Straujumas valdība airBaltic akcionāru līgumā iekļāva aizliegumu izmantot tāda militāri rūpnieciska kompleksa produkciju, kas ir pakļauts Eiropas Savienības sankcijām. Šādu lēmumu pēc tam pieņēma arī Saeima, un visbeidzot – Sukhoi lidmašīnas arī tika svītrotas no airBaltic biznesa plāna. Pašlaik vairs neesot nekādas iespējas, ka airBaltic varētu iegādāties lidmašīnas no Sukhoi.

Tomēr, analizējot šo notikumu gaitu, gan rodas jautājums, – kāpēc vispār valsts augstākajām amatpersonām mēneša garumā bija jānodarbojas ar to, lai meklētu izeju, kā nepirkt negribētas lidmašīnas. Vērotājiem no malas rodas sajūta, ka valsts pati sev bija radījusi problēmu, kuru pati centās varonīgi pārvarēt, taču – vai to visu nebija iespējams laikus novērst un vai ir izvērtēta visu iesaistīto personu atbildība?

Sukhoi lidmašīnu iepirkumu publiski slavējis aviokompānijas vadītājs Martins Gauss. Viņa darbību uzrauga uzņēmuma padome. Padomē darbojas Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, satiksmes ministra padomnieks Kaspars Briškens un Nikolajs Sigurds Bulmanis. Sukhoi lidmašīnu iepirkumus bijis paredzēts kompānijas biznesa plānā, bet airBaltic biznesa plāns ir jāapstiprina padomei. Tikmēr par padomes iecelšanu un atcelšanu ir atbildīgs Satiksmes ministrijas Valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš. Viņa tiešais priekšnieks līdz šim bija ministrs Anrijs Matīss, kuru atlaida Straujuma, to motivējot ar bezdarbību airBaltic jautājumā.

Vai kādam ir jāatbild par to, ka Krievijas lidmašīnu iepirkums gandrīz realizējās?

Pašreizējais ministra pienākumu izpildītājs Rihards Kozlovskis neņemas spriest, vai kādam būt jāuzņemas atbildība par to, ka gandrīz realizējās scenārijs, ka airBaltic lido ar Sukhoi lidmašīnām. Viņš norāda, ka starptautiska auditoru kompānija par visu veikšot auditu, kurā vērtēs airBaltic valdes, padomes un arī ministrijas valsts sekretāra Ozoliņa atbildību.

Rihards Kozlovskis:

Šaubas tika paustas, un diezgan plaši tika apšaubīti šie procesi, un bija dažādi minējumi. Manā skatījumā, tieši neatkarīgas auditorkompānijas izvērtējams dotu sabiedrībai atbildes uz jautājumiem. Būs slēdziens, vērtējums un tad arī attiecīgi jautājums par to, vai valdei palikt nepalikt, vai padomei palikt, nepalikt, tas būs šī slēdziena pamatā.

Foto:

Skaties video!