Analītika – kā tas nākas, ka Liepājas Metalurgs jau otro reizi ir bankrota priekšā?

Komentāri

Šonedēļ, nespējot vienoties ar valdību par restrukturizācijas un jau tā aizkavēto parādu atmaksas plānu, uz kuru valdība skatās rezervēti, KVV Liepājas Metalurgs apturēja ražošanu. Kā norāda īpašnieki, tas noticis uz nenoteiktu laiku, bet, tēlaini sakot, gaisma uzņēmumā ir izslēgta divreiz, jo tagad tas atrodas turpat, kur iepriekš – bankrota priekšā. Jau tagad zināms, ka darbības apturēšana nozīmē arī aptuveni 300 darbinieku atbrīvošanu, kuri darbu zaudē jau otro reizi.

KVV Liepājas Metalurgā ražošana ir apturēta jau pusotru mēnesi. Pretēji solītajam, dīkstāve rūpnīcā ir ieilgusi, un tas vairo bažas, ka simtiem Liepājas Metalurga darbinieku atkal būs jāstājas bezdarbnieku rindās. Bažas piektdienas rīta pusē apstiprinās, Metalurga īpašnieki – Ukrainas kompānijas KVV Group – nolemj iekonservēt rūpnīcu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Atlaidīs 300 metalurgu

Lielai daļai ir ģimenes, tātad no Metalurga aizvēršanas cietīs ap tūkstotis liepājnieku. 120 darbinieki turpināšot uzturēt iekārtas, tajā skaitā arī velmēšanas cehā par iekārtām atbildīgais Jānis, kurš to jau vienreiz darīja – pirms pāris gadiem – laikā, kad administrators Haralds Velmers meklēja investorus. Jānis pēc 18 Metalurgā nostrādātiem gadiem šobrīd ir skeptisks par rūpnīcas nākotni.

Jānis, Liepājas Metalurga darbinieks:

Mēs šodien tādā šaurā lokā nosaucām nevis konservācija, bet jau likvidācija.

Tā kā ražošana bija apturēta, cehā līdz šim uzturējās ap 40 cilvēki, bet pārējie simti sēdēja mājās, saņemot algu un mokoties neziņā par nākotni, jo no valdības un Metalurga līdzšinējām sarunām nekas nebija skaidrs.

Tomēr Jānis nav pārliecināts, ka par darbu nākamos mēnešos saņems algu. Tās izmaksa jau tagad kavējas, bet mutiski iepriekš tika teikts, ka marta algām naudas nebūšot.

Daudzi metalurgi, kuri reiz jau gāja tam visam cauri pirms pāris gadiem, sāka masveidā uzteikt darbu pēc 10. marta, kad aizkavējās algas par februāri. Kopumā martā pēc pušu vienošanās aizgājuši 37 metalurgi, to vidū lielāka daļa velmētavas strādnieki.  Cilvēki šoreiz vairs nepaļāvās uz cerībām par gaišu nākotni, bet stājas bezdarbniekos, lai nodrošinātu naudas dzīvošanai. Šāda tendence turpinātos, prognozē paši metalurgi, kuros nostiprinās aizdomas, ka esošie akcionāri rūpnīcas darbību nemaz negribēja atjaunot un neatjaunos.

Metalurga vadība nemaz arī necentās noturēt darbiniekus, kas veido veselu maiņu un tādējādi, iespējams, jau sen zināja, ka rūpnīcas darbu neturpinās. Publiska koķetēšana ar valdību, iespējams, bijusi vien izlikšanās, bet lēmums izbeigt darbu nebija sasaistīts ar valdības lēmumiem.

Sakritība vai aprēķins, bet tieši šajās dienās no noliktavas esot pārdotas pēdējās produkcijas tonnas, liecina LNT TOP 10 rīcībā esošā informācija.

KVV Liepājas Metalurga vadība nezinot, cik ilga varētu būt rūpnīcas konservācija. Darbiniekiem esot teikts, ka tie varētu būt trīs mēneši, bet pieredzējušie metalurgi tam netic. Ja tā būs, tad rūpnīcas darbību vēl varēšot atjaunot. Ja ilgāk, tad iespējas samazinās, jo nebūs, kas strādā.

Īpašnieki rūpnīcā vairs nerādās

Lai arī Metalurga dzīvība karājas mata galā, tā īpašniekirūpnīcā neesot redzēti kopš pērnā gada novembra. Par īpašnieku spējām atjaunot rūpnīcu jau sen šaubījās daudzi Liepājā, kur katram ir vismaz viens radinieks, paziņa vai draugs, kurš strādājis Metalurgā.

Aleksejs, 68 gadus dzīvo Liepājā:

Atnāca nekompetenti kungi, ja. Tāpēc, ka viņi nezina tās Eiropas prasības, kas ir noteikumos. Atnāca no citas valsts, taču ar saviem noteikumiem uz svešu klosteri neiet… un praktiski, ko gribēja, tā viņiem neiznāca.

Metalurgi pie šīs neskaidrās situācijas jau esot pieraduši, lielāks sitiens no rūpnīcas dīkstāves esot pilsētas budžetam.

Bez darba Liepājā martā ir nedaudz virs 5800 cilvēku, kas veido 12% no liepājniekiem – tāpat kā pērn.

Foto:

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl