Āfrikas cūku mēris konstatēts vēl vienā piemājas saimniecībā

Komentāri
Āfrikas cūku mēris konstatēts vēl vienā piemājas saimniecībā
Foto: Freeimages.com

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis laboratorisko analīžu rezultātus, kas apstiprina to, ka Āfrikas cūku mēra vīruss konstatēts vēl vienai mājas cūkai un vienai mežacūkai, informē PVD pārstāve Anna Joffe.

Par mājas cūku saslimšanu Krāslavas novada Piedrujas novadā veterinārārstu informēja dzīvnieku īpašnieks. Novietnē bija divas nobarojamās cūkas, no kurām Āfrikas cūku mēra vīruss laboratoriski apstiprināts vienai cūkai. Dzīvnieki tika turēti āra aplokos, novietne bija reģistrēta Lauksaimniecības datu centrā (LDC).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Savukārt mežacūka tika atrasta Krāslavas novada Indras pagasta pierobežā.

Līdz ar to patlaban Āfrikas cūku mēra vīruss apstiprināts 13 mežacūkām un četrām mājas cūkām.

Līdz 4.jūlijam PVD inspektori Āfrikas cūku mēra aizsardzības un uzraudzības zonā ir pārbaudījuši 2168 saimniecības, no kurām cūkas tiek turētas 313 saimniecībās, kopējais mājas cūku skaits 1559.

Laboratoriskai izmeklēšanai ir noņemts 861 asins paraugs. Ir pārbaudītas visas mājas un saimniecības Ķepovas Dagdas, Robežnieku un Svariņu pagastos. Pārējā teritorijā pārbaudes turpinās.

Pārbaužu laikā inspektori konstatēja 163 dažādus pārkāpumus, tajā skaitā nereģistrētus dzīvniekus, pārkāpumus cūku pārvietošanā un vienā gadījumā nebija reģistrēta cūku novietne. Par pārkāpumiem dzīvnieku turētājiem šobrīd sodi netiks piemēroti, taču, ja tas tiks konstatēts atkārtotās pārbaudēs, sodi tiks piemēroti, jo nereģistrēta novietne un dzīvnieki ir rupjš noteikumu pārkāpums un rada draudus izsekojamībai, līdz ar to arī slimībām.

Jau ziņots, ka Saeima 3.jūlijā apstiprināja valdības rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), uzrunājot Saeimu, aicināja atbalstīt valdības lēmumu, lai varētu operatīvi veikt visas darbības slimības ierobežošanai. Tam nepieciešama ātra un koordinēta iesaistīto dienestu rīcība, piebilda ministrs.

Politiķis arī piebilda, ka pašlaik dienestiem ir līdzekļi, lai veiktu tiem uzdotās darbības. Tomēr valdībā panākta vienošanās, ka vēlāk nepieciešamības gadījumā būs iespēja vērsties Ministru kabinetā ar lūgumu piešķirt finansējumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Balsojumā 72 deputāti atbalstīja valdības lēmumu par ārkārtējo stāvokli, bet 11 parlamentārieši balsojumā nepiedalījās.

Rīkojums paredz no 2.jūlija līdz 1.oktobrim izsludināt ārkārtējo situāciju Daugavpils novada Ambeļu pagastā, Biķernieku pagastā, Demenes pagastā, Dubnas pagastā, Laucesas pagastā, Maļinovas pagastā, Naujenes pagastā, Salienas pagastā, Skrudalienas pagastā, Tabores pagastā, Vecsalienas pagastā, Višķu pagastā, Aglonas novadā, Krāslavas novadā, Dagdas novadā, Zilupes novadā, Rēzeknes novada Kaunatas pagastā, Mākoņkalna pagastā, Pušas pagastā, Ludzas novada Brigu pagastā, Isnaudas pagastā, Istras pagastā, Nirzas pagastā, Ņukšu pagastā, Pildas pagastā, Rundēnu pagastā un Ciblas novadā.

Rīkojums paredz, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir atbildīgs par darbības koordināciju ārkārtējās situācijas laikā. PVD amatpersonām būs tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.

Tāpat PVD noteiks dzīvnieku un to produktu izmantošanas un pārvietošanas kārtību, kā arī transportlīdzekļu kustības ierobežojumus un citus pasākumu Āfrikas cūku mēra ierobežošanai.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl