Āfrika pauž interesi par sadarbību ar Latvijas uzņēmējiem

0 Komentāru
Āfrika pauž interesi par sadarbību ar Latvijas uzņēmējiem
FOTO: LETA

Āfrikā notiek ne vien cīņa ar Ebolas vīrusu un pirātismu Gvinejas līča reģionā, bet paveras arī  liels potenciāls ekonomiskajai sadarbībai. Latvijas uzņēmēji jau labu laiku strādā Āfrikā. Tagad, kad Latvija kļuvusi par Eiropas Savienības prezidējošo valsti, lielāka interese parādās arī no pašu Āfrikas valstu puses. 

Jauna sadarbības ēra starp Rīgu un Lomē, vēsta Togo mediju virsraksti. Kamēr Latvijā retais zina, ka Lomē ir Āfrikas valsts galvaspilsēta, tikmēr Togo jau sveic mūs ar kļūšanu par Eiropas Savienības prezidējošo valsti.

Togo ar septiņiem miljoniem iedzīvotāju ir viena no mazākajām Āfrikas valstīm. Neatkarību no Francijas tā pasludināja pirms 55 gadiem. Togo saskaras ar Āfrikai ierastajām problēmām, bet ārpolitikā ir ļoti aktīva. Togo ārlietu ministrs šodien Rīgā bija ieradies no 30 grādu karstuma.

Diplomātiskās attiecības starp Latviju un Togo tika nodibinātas vien pērn septembrī. Tieši tad arī tika ieplānota viesošanās prezidējošajā valstī Eiropas Savienībā, kas attīstības sadarbībā Āfrikas valstīs iegulda miljonus. Tomēr ir interese arī par divpusējo ekonomisko sadarbību.

”Jūs esat prezidējošā valsts Eiropas Savienībā. Atbraucu jūs apsveikt par lielu sešu mēnešu darbu, ko jūs veiksiet. Jā, mums nav liela divpusējā ekonomiskā sadarbība. Pēc vizītes sūtīšu vienu no saviem valdības locekļiem, kas atbild par starptautisko tirdzniecību, strādāt ar kolēģiem šeit Rīgā,” norāda Togo ārlietu ministrs Robērs Dusē.

Latvijai no 54 Āfrikas valstīm tirdzniecības attiecības ir ar 40. Tās gan nav lielas, 2013.gadā Latvijas eksports uz Āfriku bija vien 151 miljona eiro vērts. Visvairāk tika eksportēts uz Alžīriju, Ēģipti un Dienvidāfrikas Republiku. Eksports uz Togo pagājušā gada trīs ceturkšņos bija 3,5 miljoni eiro. Uz Togo no Latvijas ceļo pārsvarā ķīmiskās rūpniecības produkti, taču interese ir gan minerālmēslu ražotājiem, gan juridisko konsultāciju sniedzējiem.

Par sadarbību ar Āfriku Latvijas uzņēmēju vidū ir ne tikai interese, saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā, kurā šodien viesojās arī Togo ārlietu ministrs.

Ekonomikas pamatā ir aktīva rīcība, šo gudrību daudz ātrāk par Austrumeiropu apguvusi Āfrika. Togo ministrs pirms Rīgas viesojās Stambulā, tālāk dosies uz Parīzi. Pavisam nesen Latvijā viesojās Etioptijas vēstnieks, bet februāra sākumā mūs varētu apmeklēt Marokas ārlietu ministrs.

0 Komentāru